Mavi Vatan’a üç yeni milli fırkateyn geliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri için yürütülen MİLGEM Projesi’nin devamı niteliğindeki İSTİF Sınıfı Fırkateynler kapsamında üç yeni fırkateynin daha sözleşme imzaları atıldı. Fırkateynlerin üç ayrı özel tersanede eş zamanlı 36 ayda inşa edilip donanmanın hizmetine verileceği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için yürütülen MİLGEM Projesi’nin devamı niteliğindeki İSTİF Sınıfı Fırkateynler kapsamında üç yeni fırkateynin yapımı için Ankara’da sözleşme imza töreni düzenlendi. SSB’de gerçekleşen imza törenine SSB Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı ve TAİS Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez, Sefine Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Demir Koloğlu ile savunma sektörü temsilcileri katıldı.

SSB Başkanı Demir, “Millî olarak geliştirilmiş çok sayıda platform ve savaş sistemlerine sahip gemilerimizin ileri teknoloji kritik sistemlerin ülkemizce geliştirilmesi sayesinde bu alanda yerlilik oranımız yüzde 75’lere ulaştı. Tüm sensör ve silah sistemini milli olarak geliştirdiğimiz İSTİF Sınıfı Fırkateynlerimizi de artık milli hava savunma kabiliyetleri ile donatacağız. Yerlileştirme gayretlerimiz bununla da sınırlı kalmayacak.’’ dedi.

STM – TAİS iş ortaklığında yürütülecek projede; Anadolu, Sedef, ve Sefine tersanelerinin her birinin eş zamanlı olarak bir adet İ sınıfı fırkateyni 36 ayda inşa etmesi planlanıyor. Tüm sensör ve silah sistemi millî olarak geliştirilen İSTİF Sınıfı Fırkateynler millî hava savunma kabiliyetleri ile de donatılacak. İlaveten Baş Top, Helikopter Yakalama Sistemi ve Ana Tahrik Sisteminin muhtelif bileşenleri gibi birçok alanda da millîleştirme faaliyetleri sürdürülecek.

Yakın hava savunma sistemi Gökdeniz, üç boyutlu arama radarı Cenk-S, atış kontrol radarı Akrep, aydınlatma radarı, torpido kovanı, Milli Dikey Atım Sistemi MİDLAS, Hisar-D gibi milli çözümler, üç gemide de yer alacak. Böylelikle gemilerde yer alacak sistem ve alt sistemlerdeki yerlilik oranı da artmış olacak.

Ayrıca imza töreninde ayrıca Armelsan tarafından geliştirilen Dalgıç Tespit Sonarı (DTS) ARAS- 2023’ün üç firkateyne entegresine yönelik sözleşme imzaları da atıldı. Bu kapsamda MİLGEM 6-7-8inci gemilerinde de toplamda 3 adet olarak kullanılacak olan ARAS-2023, yerli ve milli platformlarımızı sualtından gelebilecek tüm dalgıç tehditlerine yönelik korumaya devam edeceği vurgulandı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE