Manibux ile erken yaşta para yönetme becerisi

Zorlu Holding’in ana partnerliğinde gerçekleşen, toplumsal ve çevresel fayda üreten girişimlerin desteklenmesi kapsamında etki hızlandırıcı programı imece impact’e katılmaya hak kazanan 7 sosyal girişimden biri olan Manibux, çocukların kendi paralarını yönetmesi ve tasarruf bilinci oluşturması amacıyla yola çıkan bir dijital harçlık uygulaması.

Dijital harçlık uygulaması olan Manibux, çocukların finansal okuryazarlık eğitimlerinin bir parçası olarak çocuklara ailelerinin kontrolünde gerçek hayat dersleriyle finansal sorumluluğu ve para yönetme becerileri kazandırmayı hedefliyor.

Uygulama hakkında bilgi veren Manibux kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak, “8-18 yaş arası çocuklara ve gençlere özel bir harçlık kartı olan Manibux, ebeveyn uygulamasıyla, anne ve babaların çocuklarına 7/24 anında ve güvenli bir şekilde para gönderebilmelerini sağlıyor ve ebeveynler gerçek zamanlı bildirim ile takip ve kontrolünü yapabiliyor” dedi.

Bayrak, Manibux ile çocukların tasarruf edebilme bilincini kazanabileceklerini, dijital kumbara özelliğiyle birlikte parayı biriktirmenin de keyifli ve kendi kontrollerinde olduğunu öğreneceklerini ifade etti. Ayrıca çocuklara ve ailelere ulaşabilecek doğru markalarla işbirliği yapmayı hedeflediklerini belirten Bayrak, anne, baba, çocuğun bir araya geldiği ve onlara ulaşmak isteyen firmaların da buna dahil olabileceği bir ekosistem yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Kendini bir EduFinTech girişimi olarak adlandıran Manibux, imece impact programı dahilinde sosyal etkisini görünür kılmak için oluşturduğu ‘etki raporu’ ile yeni yatırımcılarla buluşmaya hazırlanıyor.