Lüle taşı tozundan güneş enerjisi hücresi ürettiler

Konya Teknik Üniversitesi’nde 15 kişilik bilim ekibi tarafından lüle taşı tozu kullanılarak güneş enerjisi hücresi üretildi.

Konya Teknik Üniversitesi’nde, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Kuş başkanlığındaki 15 kişilik bilim ekibi, TÜBİTAK destekli proje ile lüle taşı tozundan güneş enerjisi hücreleri üretmeyi başardı.

Yarı iletken teknolojileri üzerinde çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Mahmut Kuş, “Genel olarak organik esaslı elektronik sistemleri çalışıyoruz. Günümüzde güneş hücrelerinde kullanılan perovskit kristali, bir metal atomu ile organik moleküllerden oluşmaktadır. Burada ana problem perovskit kristalinin yani elde ettiğiniz hücrenin dayanımıydı. Orada da biz lüle taşının içeriğinde bulunan sepiyolit ismi verilen doğal bir kil yapısını kullandık. Kil yapılarının sahip olduğu özellikler nedeniyle bu sistemde kullanılabileceğini düşündük. Eskişehir’de süs eşyası yapan atölyelerden topladığımız lüle taşı tozlarını laboratuvarda doğrudan kullanarak ürettiğimiz yeni güneş hücresi teknolojisi olan perovskit güneş hücrelerini uzun ömürlü hale getirebilecek bir tasarım geliştirdik. Ürettiğimiz üründe sentetik bir malzeme yerine doğal ve çevreci bir malzeme kullandık” dedi.

Geliştirdikleri malzemelerle ilgili iki ayrı patent aldıklarını söyleyen Mahmut Kuş, “Yaklaşık 600 milyar lirayı bulan yatırımla biz bunu üretip ticari panel haline dönüştürmeyi ve dünyaya sunmayı amaçlıyoruz. Kullandığımız bu lüle taşı hem şeffaf hem de esnek olabilen perovskit güneş hücrelerinde en büyük sorun olan dayanım sorununu çözdü. Uzun yıllar dayanabilen, günümüz silikon teknolojisine rakip olabilecek bir tasarım geliştirilmiş oldu. Dolayısıyla bunlar ticarileştiğinde ilerleyen dönemde mesela binaların dış yüzeyi tamamen bunlarla kaplanabilecek. Şeffaf yapıda olması bu imkanı veriyor. İlk aşamada bunların paneller halinde üretilmesi gerekiyor. Bütün enerjimizle oraya odaklanmış durumdayız” şeklinde konuştu.