Lotus’un yeni elektrikli süper otomobili ‘Emeya’ tanıtıldı!

Çarpıcı özellikleriyle öne çıkan, Audi ve Porsche’ye rakip olması beklenen elektrikli süper otomobil Lotus Emeya’nın tanıtımı yapıldı.

Lotus, yaklaşık bin beygir gücüne sahip ve üç saniyeden kısa sürede 100 km/h hıza ulaşabilen ‘dört kapılı’ bir sedan olan 2024 Emeya elektrikli süper otomobilini tanıttı. Lotus, Grand Tourer’ın (kısaca GT, uzun yol için tasarlanan yüksek performanslı otomobillere denir) ‘dünyadaki en hızlı GT’lerden biri’ olduğunu iddia ediyor ancak bu iddiayı kabul etmeden önce bazı tarafsız testlere göz atmakta fayda var.

Audi ve Porsche rakibi Lotus Emeya nasıl bir GT?

Emeya, 155 km/h azami hızı ve 2,8 saniyede sıfırdan 100 km/h hıza ulaşmasıyla ilk bakışta dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 2024’ün başlarında üretime girdiğinde Emeya’nın, Audi E-tron GT ve Porsche Taycan gibi diğer lüks spor otomobillerle rekabet etmesi bekleniyor. Lotus, pil kapasitesi veya menzil gibi önemli özellikleri henüz açıklamadı. Fakat bu konuda birtakım tahminler var.

Şirket, Emeya’nın, EPA tarafından tahmin edilen yaklaşık 500 km menzile sahip olan Lotus’un ilk EV’si Eletre SUV’ye genel olarak benzer olacağı belirtildi. Çift motorlu kurulumu göz önüne alındığında, bu araç muhtemelen 100kWh kullanılabilir gücü aşan bir pil paketi yer alacak. Emeya’nın bataryası ve menzili ile ilgili daha fazla bilginin bu yılın dördüncü çeyreğinde yayınlanacağı düşünülüyor.

Lotus, Emeya’nın 350kW’a kadar DC hızlı şarjı kabul edebileceğini söylüyor. Bu da yaklaşık beş dakikalık şarjla yaklaşık 150 km menzile tekabül ediyor. Güç aktarma organının 985 Nm tork ile 905 beygir gücüne kadar üretmesi bekleniyor. Aerodinamik tasarımın menzili artırması, verimliliği ve yol tutuşunu iyileştirmesi hedefleniyor. Aktif arka difüzör, otomobilin altındaki hava akışını kontrol altına alabilecek.

Hava akışından bahsetmişken, 296 mm genişliğindeki spoylerin (Eletre’dekinden 100 mm daha geniş) 215 kg’dan fazla net yere basma kuvveti sunması bekleniyor. Bu, aktif arka difüzörle birleştiğinde, yüksek hızlarda son derece istikrarlı bir kullanım sağlıyor. Yani Lotus, aerodinamik anlamda çok gelişmiş bir araba ile karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Çinli Geely’nin sahibi olduğu Lotus, elektrik çağına göre kendini yeniden keşfetme sürecinde diyebiliriz. Emeya, Lotus’un önümüzdeki dört yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığı; bir spor araba, bir coupe-sedan ve bir SUV olmak üzere üç yeni EV’den ikincisi konumunda yer alıyor.

Eletre Crossover SUV’un, 100 kWh’nin üzerinde pil kapasitesi ve 600 beygir gücüyle geçen yıl resmi olarak tanıtıldığını belirtelim. Elektriğe geçiş, Lotus’un zayıflayan satış rakamlarını iyileştirmeyi amaçlayan bir proje olarak gözüküyor. Zira otomobil üreticisi, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 62 düşüşle yalnızca 576 otomobil sattı. Şirket ayrıca yıl içinde 145,1 milyon euro (180,9 milyon dolar) zarar ettiğini belirtti ve 200’den fazla kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE