LockerGoga fidye yazılımı için Bitdefender’den ücretsiz şifre çözücü

Global siber güvenlik lideri Bitdefender, LockerGoga fidye yazılımına karşı Europol, Zürih Savcılığı ve Zürih Polisi ile ortaklaşa hareket ederek tamamen ücretsiz bir şifre çözücüyü kullanıma sundu.

Şirketlerin fidye yazılımı saldırılarını alınacak önlemlerle önemli ölçüde engelleyebileceğini belirten Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “E-postalardaki linklerin ve eklerin güvenli bir şekilde kontrol edilmesi, şüpheli e-posta eklerinin engellenmesi, düzenli yedeklemeler oluşturulması, iki faktörlü kimlik doğrulamanın uygulanması ve BT sistemlerinin güncel tutulması fidye yazılımları için en kritik önlemler arasında” dedi.

LockerGoga saldırıları, ‘.locked’ uzantılı dosyaların varlığıyla ortaya çıkıyor. Normal yazılımlarla çözülemeyen bu dosyalar için daha etkili şifre çözücüler gerekiyor. Bitdefender’in şifre çözücü aracı, tüm dosya sistemini veya tek bir klasörü tarayarak şifrelenmiş dosyaları buluyor ve şifre çözmeyi otomatik olarak gerçekleştiriyor. Bitdefender şifre çözücü aracı hem tek bir cihazda hem de LockerGoga tarafından şifrelenmiş tüm ağlarda çalışabiliyor. Şifre çözücüyü çalıştırmak için detaylı bir rehber yayınlayan Bitdefender, LockerGoga şifre çözücünün kullanımını şu şekilde sıraladı:

• Kötü niyetli fidye yazılımlarıyla mücadelenin ilk adımında Bitdefender LockerGoga şifre çözücüyü https://bitdefender.com.tr/ucretsiz-lockergoga-sifre-cozucu/ linkinden indirmek gerekiyor.

• Şifre çözücü indirildikten sonra indirilen dosyaya çift tıklanarak çalışması için onay verilmeli.

• Bir sonraki adımda ‘’Kutuyu işaretleyerek kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.’’ kutucuğunun işaretlemesi gerekiyor.

• En son adımda şifrelenmiş tüm dosyalarda tarama gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların ‘’Tüm sistemi tara’’ seçeneğini seçmesi ve buna ek olarak ‘’Dosyaları yedekle’’ seçeneğini de işaretlemesi öneriliyor. Daha sonra ‘’Başlat’’ butonu seçilerek Bitdefender şifre çözücü aracı aktif hale getiriliyor ve tarama başlıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE