Linux sistemlere yönelik fidye yazılım saldırılarında büyük artış yaşanıyor

Siber güvenlik şirketi Trend Micro tarafından hazırlanan 2022 Yıl Ortası Özet Raporu’na göre, her geçen gün daha da yaygınlaşan Linux sistemlere yönelik gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırılarında yüzde 75 artış yaşandı.

Trend Micro verilerine göre:

• Trend Micro çözümleri 2022 yılının ilk yarısında 63 milyon tehdidi engelledi.
• 2022 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre tehditlerde yüzde 52 artış yaşandı.
• Kötü amaçlı yazılımların hedefindeki ilk üç sektör kamu, üretim ve sağlık oldu.

Servis olarak Fidye Yazılımları (Ransomware as a Service) ile yapılan saldırılar 2022 yılının ilk yarısında artış gösterdi. LockBit ve Conti gibi büyük oyuncuların saldırılarında bir önceki yıla göre yüzde 500’lük bir artış tespit edildi ve saldırı sayısı neredeyse ilk altı ayda iki katına çıktı. Hizmet olarak Fidye Yazılımı modeli, fidye yazılımı geliştiricileri ve birlikte çalıştıkları grupların hatırı sayılır miktarda gelir elde etmelerine olanak tanıdı.

Diğer taraftan yeni fidye yazılımı grupları da ortaya çıktı. 2022 yılının ilk yarısında en dikkat çeken grup Black Basta oldu. Grup, yalnızca iki ay içinde 50 kuruluşa siber saldırı düzenledi. KOBİ’ler her ne kadar giderek daha popüler bir hedef olmaya devam etse de grupların en önemli hedefi büyük işletmeler olmaya devam etti.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE