Lenovo Yılın İkinci Çeyreğinde Net Gelirini İkiye Katlayarak Rekor Kırdı

Teknolojinin öncüsü Lenovo, 2021 yılının ikinci çeyrek sonuçlarıyla grup cirosunu önceki yıla göre %27 artırarak 16,9 milyar dolar ciro elde etti. Lenovo aynı zamanda net gelirini %119 artırarak, son yılların en yüksek net gelir marjına ulaştı. Lenovo, Türkiye’de de dünyadaki güçlü performansı sürdürerek, 2021 yılının ikinci çeyreğini %25,3 pazar payı ile birinci sırada kapadı.

Lenovo Türkiye’nin büyük başarısı

Lenovo Türkiye, 2021 yılının ikinci çeyreğini de ilk çeyrekte olduğu gibi güçlü bir performans ortaya koyarak IDC sonuçlarına göre %25,3 pazar payı ile birinci sırada kapadı. Lenovo Türkiye, 2020 Ocak ayından 2021 Haziran ayına kadar tam 5 çeyrektir, pazar payı anlamında liderliği bırakmıyor. Lenovo Türkiye, yılın ikinci çeyreğinde toplam kurumsal PC pazarında %34,1, toplam tüketici PC pazarında %20,3, toplam dizüstü bilgisayar pazarında %30 paya sahip olarak birinci sırada yer aldı.  

Global düzeyde rekorlara devam

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, sürdürülebilir artışlar ve uzun vadeli büyüme sağlamaya devam ederken, 2021 yılının ikinci çeyrek sonuçlarıyla net gelirini ikiye katlayarak yeni bir rekor kırdı. Dünya genelinde dijitalleşmenin hızlanması, akıllı dönüşüm ve cihazlarının, altyapısının ve uygulamalarının özelliklerinin yükselmesi, grubun uzun vadeli ve sürdürülebilir kârlılık artışlarını desteklemeye devam ediyor.

Rekor seviyede gelir

Teknoloji ihtiyacını görerek fırsatları değerlendiren Lenovo’nun performansı bir önceki yıla göre önemli kârlılık artışları sağlarken, vergi öncesi gelir %96 artışla neredeyse iki katına çıkarak 650 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, net gelir de iki kattan fazla bir oranda %119 artış gösterirken, net gelir marjı %2,8 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Grup cirosu önceki yıla göre %27 artışla 16,9 milyar dolara çıkarak hızlı yükselişini sürdürdü.

İnovasyona güçlü yatırım

Geleceğe bakıldığında Lenovo, dikey çözümler, altyapı çözümleri, üst sınıf bilgisayarlar ve tabletler, akıllı telefonlar, ve diğer akıllı cihazları da   içeren tüm faaliyet alanlarında sürdürülebilir büyüme fırsatlarını sürdürüyor. Bunun yanında, inovasyonla kârlı ve sürdürülebilir büyüme sağlanmaya devam edecek. Mali yılının ilk çeyreğinde Ar-Ge maliyetlerini önceki yılın aynı dönemine göre %40 artıran Lenovo, inovasyona daha fazla yatırım yaparak önümüzdeki üç yılda Ar-Ge yatırımlarını iki katına çıkaracak.

Lenovo, 2021 yılı itibarı ile ilk kez geçtiğimiz yıl duyurulan, Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG), Altyapı Çözümleri Grubu (ISG) ve Akıllı Cihazlar Grubu (IDG)’dan oluşan yeni yapısı ile faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Dijital ve akıllı dönüşümdeki hızlanmanın, dünya genelinde önemli pazar fırsatları yarattığını ifade edenLenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, sonuçlar hakkında şöyle konuştu:

“Lenovo, bir cihaz şirketi olmaktan çözüm sağlayıcı şirket olmaya geçiş sürecinde bu fırsatları başarıyla değerlendiriyor. Performansımız da bunun bir kanıtı. Tek başına bu çeyrekte kârlılığı önceki yılın aynı dönemine göre iki katına çıkardık ve net gelir marjını son yılların en yüksek seviyesine getirdik.  Geleceğe yönelik olarak, Ar-Ge yatırımlarını, önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarma amacıyla çalışmayı sürdürecek, ve kurumsal sosyal sorumluluk hedeflerimize bağlılığımızı koruyacağız.”

Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG)

2025 yılına kadar bilişim teknolojileri hizmetleri piyasasının 1 trilyon dolar büyüklüğünü aşacağı tahmin edilirken, hızlı büyüyen sektörlerde grup kârlılığının artırılması destekleniyor. 2021 yılının ikinci çeyreğinde üç ana SSG segmentinde (destek hizmetleri, yönetilen hizmetler/ dikey çözümler) ciro artışı önceki yıla göre %38 artışla 1,18 milyar dolara ulaşırken, geleneksel donanım faaliyetlerinin çok üstünde olmak üzere %22 faaliyet kârı elde edildi.

Destek hizmetlerinin kârlılığı, geçtiğimiz yıla göre yaklaşık üç puan artış gösterirken, hizmet olarak yönetilen hizmetler segmentinde çözümler cirosu bir önceki yıla göre çift haneli, dikey çözümler sözleşme değeri ise geçtiğimiz yıla göre üç haneli artış gösterdi. Basında geniş yer bulan akıllı kent ve akıllı perakende anlaşmalarının yanı sıra, Lenovo IP kullanan hibrit bulut çözümlerden de başarılı sonuçlar elde edildi.

Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, Lenovo’nun destek hizmetlerini piyasaya daha çok sunması,  ve özellikle de ticari çözümler sektörü hızla büyürken cihaz bazını bu segmentte büyütmesi bekleniyor. Şirket, hizmet  çözümlerine yoğun bir biçimde yatırım yaparken, aynı zamanda Lenovo’nun kendi IP’sini kullanarak stratejik ortaklıklar vasıtasıyla  dikey çözümlerle de büyümeyi sürdürmesi bekleniyor.

SSG’nin üç ana segmentinde elde edilen yüksek kâr marjlarının, gelecek çeyreklerde ve yıllarda grubun geneli için daha yüksek kârlılık sağlaması öngörülüyor.

Öte yandan Altyapı Çözümleri Grubu (ISG) ile her geçen çeyrek kârlılık artırılıyor ve pazar ortalamasının üstünde büyüme sağlanıyor

ICT (Bilişim ve İletişim Teknolojileri) altyapısının 2025 yılına kadar 250 milyar dolar civarında olması öngörülürken, dijital ve akıllı dönüşümün temelini ICT altyapısı oluşturacak.

2021 yılının ikinci çeyreğinde 1,8 milyar dolar ile rekor düzeyde gelir sağlayan ISG, altı çeyrek üst üste piyasanın üstünde performans gösterirken, son beş yılın en iyi sonuçlarını elde etti. Grup, şu anda dünya genelinde x86 Sunucu pazarında üçüncü, temel depolama pazarında ise ikinci sırada yer alıyor.

Kâr marjının daha yüksek olduğu iş kolları olan depolama, yazılım ve Hibrit Bulut çözümleri önceki yıla göre güçlü büyüme performansını sürdürürken, Hibrit Bulut Çözümleri geçtiğimiz yıla göre çift haneli yüksek büyüme rakamları elde ediyor.

Yeni fırsatlar

Pandemi insanların yaşama ve çalışma alışkanlıklarını değiştirirken, bilgisayar dijital yaşamın merkezine geri dönüyor. Bilgisayar yenileme döngüsü kısalırken satış oranlarının artış göstermesiyle, toplam bilgisayar talebinin 2025 yılına kadar en azından mevcut seviyelerde kalması ve ticari bilgisayar talebinin hızla yükselmesi öngörülüyor. Aynı zamanda, IoT pazarının da 2025’e kadar  hızlı bir  büyüme  göstermesi bekleniyor.

Lenovo tüm segmentlerde başarısını sürdürürken, Akıllı Cihazlar Grubu’nda yılın ilk çeyreğinde kâr ve ciro rekoru kırıldı. Kişisel bilgisayarların güçlü performansı ve şu anda IDG’nin %18’ini oluşturan kişisel bilgisayar dışı segmentlerin artan performansının desteğiyle, önceki yıla göre %43 artışla 1,1 milyar dolar kâr ve önceki yıla göre %28 artışla 14,7 milyar dolar ciro elde edildi.

Oyun Bilgisayarları”, “İş İstasyonları” ve “İnce ve Hafif Bilgisayarlar” gibi üst sınıf ve hızlı büyüyen kişisel bilgisayar segmentlerine yapılmakta olan yatırımlar sayesinde, ortalama satış fiyatı ve kârlılık artışını sürdürdü.

Lenovo, küresel Android tablet pazarında ikinci sıradaki konumunu güçlendirirken, akıllı telefon iş kolunda önceki yılın aynı dönemine göre %60’ın üstünde ciro artışı elde ederek, bu iş kolunun söz konusu çeyrekte yaklaşık %5’lik rekor faaliyet kârıyla kendi kendini destekleyebilen, sağlıklı bir iş kolu olması sağladı. 

Geleceğe yatırım

Lenovo, akıllı cihazlara, temel bileşen teknolojilerine ve yeni nesil bilişim platformlarına yatırım yapmaya devam edecek. Şirket olarak kişisel bilgisayar dışı ürünlerin çapraz satışını yaparak sürdürülebilir kârlılık artışını desteklemek için geniş müşteri tabanının avantajından faydalanacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE