Kurumların yüzde 66’sı siber saldırılara maruz kalıyor!

Çalışanların ihmalinden veya kötü niyetinden kaynaklanan şirket içi tehditler kurumlar için büyük sorun teşkil ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre kurumların yüzde 66’sı, yaşadığı siber güvenlik problemlerini göz önünde bulundurduğunda dış saldırılardan çok iç saldırılarla karşı karşıya kaldığını belirtiyor.

Kurum içinde tüm çalışanlar belirli yerlere erişim sağlayabiliyor fakat bu durum iç saldırılara neden oluyor. Kurumların tehditleri ortadan kaldırmayı çalışmak yerine, riskleri azaltacak önlemler almaları gerektiğine dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketlerin bünyeleri içerisindeki siber güvenliği sağlayabilmeleri adına almaları gereken önlemleri paylaştı.

Tursun, “Çalışanların erişimlerini düzenli aralıklarla inceleyin. İçeriden kaynaklanan tehditleri azaltmak için çalışanların yalnızca ihtiyacı olan hizmetlere eriştiğinden emin olmalısınız. Bunu sağlamak için düzenli aralıklarla çalışanların erişimlerini birkaç ayda bir gözden geçirebilirsiniz. Çalışanların rollerini ve hareketlerini net bir şekilde belirleyerek ve daha sık kontrol ederek olası bir tehdidi engelleyebilir veya zararı en aza indirebilirsiniz.

Şifreler konusunda disiplinli olun. Kurum içindeki her şifreyi her çalışanın bilmesine gerek yok. Çalışanların, ihtiyacı olandan daha fazlasını bilmediğinden emin olmalısınız ve doğru bir şifreleme politikası izlemelisiniz. Örneğin, ayrıcalıklı erişime sahip bir sisteminiz varsa sadece buraya erişmesi gereken kişilerle şifreleri veya anahtarları paylaşın. Bu şekilde, istenmeyen iç saldırıların önüne geçebilirsiniz.

Kimlik doğrulama çözümleri kullanın. Yaşanabilecek iç saldırıların önüne geçebilmek için bir başka yol da kimlik doğrulama teknolojisinden yararlanmaktır. Çalışanların, erişmek istedikleri yerlere kimliklerini doğrulayarak giriş yapmaları hem kimin neye ne zaman erişim sağladığını görmenizi sağlar hem de çalışanların erişim hakkı olmayan yerlere girmelerinin önüne geçer. Bunun yanı sıra, riskleri azaltmak adına belirli bir süre işlem yapılmadığında kullanıcıların oturumunu otomatik kapatan uygulamalardan da yararlanabilirsiniz.

Halka açık Wi-Fi kullanımında dikkatli olun. Önemli şirket verilerine korumasız Wi-Fi ağlarından bağlanmak, hackerlere kusursuz bir zemin hazırlıyor. Güvenli olmayan ve herkesin erişebileceği ağlar üzerinden şirket verilerine erişimi durdurmak için dikkat etmelisiniz” şeklinde tavsiyelerde bulundu.