Küresel Otomotiv Topluluğu Twitter’da Buluşuyor, Elektrikli Araçlara İlgi Artıyor

Twitter, otomobil markaları için alıcılara ve hedef kitlelere ulaşmak için çok ideal bir ortam sunuyor. Twitter’ın otomobiller hakkında Twitter’daki konuşmalarla ilgili açıkladığı rakamlar da bunu kanıtlar nitelikte. Bu arada yeni bir trend olarak, Twitter’daki insanlar elektrikli araçlarla ilgileniyor ve neredeyse yarısı satın almak istediklerini söylüyor.

İnsanlar tutkuları ve ilgi alanları hakkında konuşmak için Twitter’a geliyor ve Twitter’dan yapılan son araştırmalar, otomotive dair konuşmaların bu yıl hız kazandığını gösteriyor. Platformdaki tüketiciler, hayattaki en önemli satın alımlardan birini keşfederken, tartışırken ve nihayetinde karar verirken, Twitter otomobil markalarına bu kitlelerin ilgisini çekme fırsatları sunuyor.

Yılın ilk 8 ayında 64 milyonda fazla tweet atıldı

Bugün, bir araba arayışı, bir araba bayisinden çok Twitter’da başlıyor. Bu yılın Ocak ve Ağustos ayları arasında, insanlar en son otomobil trendleri hakkında haberler ve görüşler paylaştıkça, dünya çapında otomobiller hakkında 64 milyondan fazla Tweet atıldı.

Twitter’da otomobil hakkında konuşanların 3’te 1 kadın

Tweetlerin yüzde 47’si 35 yaşın altındakiler tarafından yazıldı. Ve çoğunluğu erkek iken, Twitter’da otomobil hakkında konuşanların neredeyse üçte birini kadınlar oluşturuyor.

Twitter’da en çok Tesla konuşuluyor

Twitter’da en çok konuşulan otomobil markası Tesla olurken, onu Mercedes-Benz, BMW, Nissan ve Ford izledi.

Elektrikli araçlarla ilgili konuşmalar Twitter’da yükseliyor

Twitter, otomobil tutkunlarının elektrikli araçlar hakkında konuşması için önemli bir platform haline geldi. Yalnızca bu yıl içinde (Ocak-Ağustos), en yeni elektrikli araç modelleri hakkında dünya çapında 20 milyondan fazla Tweet atıldı.

Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve ABD’deki Twitter kullanıcıları, çevre dostu olma (yüzde 51), düşük işletme maliyetleri (yüzde 33) ve düşük gürültü kirliliği (yüzde 24) açısından elektromobilitenin başlıca avantajlarını görüyor. Aynı ankette Twitter’daki kişiler, elektrikli bir araç satın alırken gördükleri temel dezavantajlar olarak Pil Ömrü (%50), Satın Alma Maliyeti (%45) ve Menzil Kaygısı (%42) olduğunu belirttiler.

Twitter’da insanlar elektrikli araç satın alma niyetini gösteriyor

Daha da önemlisi, Twitter’daki insanlar da satın alma niyetini gösteriyor: Bu pazarlardaki yaklaşık her saniye Twitter kullanıcısı (yüzde 49) bir elektrikli araç satın almanın “muhtemel” veya “çok muhtemel” olduğunu söylüyor. Karşılaştırıldığında, bu rakam Twitter’da olmayan ortalama bir İnternet kullanıcısı için sadece yüzde 33.

Otomobil markaları Twitter’da konuşmayı yönlendiriyorlar

Otomobil markalarının Twitter’daki sohbete katılmasının birçok yolu var. İşte bazı örnekler:

Euro 2020 turnuvasının resmi ortağı olarak Volkswagen, Tiny Football Car’ı Avrupa’daki taraftarlara tanıttı. Volkswagen’in yeni ID.4’ünün ölçekli bir modeli olan uzaktan kumandalı araç, turnuva sırasında maç topunu merkez noktaya ulaştırmak için kullanıldı ve hayranların hayal gücünü çabucak yakaladı.

Twitter’da otomobille ilgili konuşmalarla Volkswagen, sohbete yepyeni bir hesapla katıldı – @TinyFootballCar. Kısa sürede Avrupa’nın dört bir yanından 20.000’den fazla takipçi kazandı ve esprili Tweet’leriyle güçlü bir etkileşim sağladı. Euro 2020 çok geride kalsa da, Tiny Football Car Avrupa’yı dolaşırken çok sayıda harika içerik paylaşarak hesap yaşamaya devam ediyor.

Tamamen yeni E-Tron GT’nin küresel lansmanı öncesinde Audi, farkındalığı artırmak ve izleyicileri Audi’nin teknolojik yenilik hikayesinin bir parçası olmaya davet etmek için Twitter’a gitti. Audi, mobilitenin geleceği için düşünce liderleri olma hedefiyle marka elçilerinin ve ilerlemeci düşünürlerin “ilerleme” konusundaki görüşlerini paylaştığı videolar üretti. Samimi röportaj formatı, otomobil tanıtımı için bir tanıtım kampanyası işlevi gördü ve Nico Rosberg gibi ünlü yüzleri ve Bayern Münih’ten oyuncuları içeriyordu. Dünya prömiyerinin yapıldığı gün 5’ten fazla pazarda bir Trend Devralma, hayranları büyük ifşayı izlemeye yönlendirerek maksimum teşhir sağladı. Genel olarak kampanya, 2020’nin 4. çeyreğine kıyasla Audi için 15 Milyondan fazla Gösterim ve neredeyse %800 Takipçi Büyümesi sağladı.

Diğer yandan Türkiye’de de otomotiv markaları Twitter’ı aktif kullanıyorlar. Twitter’da genelde markalar yeni modellerini ve kampanyalarını duyururken, özellikle özel günleri ve gündemi de takip ederek kitleleriyle en aktif şekilde iletişime geçmeye çalışıyor.