Kuantum bilgisayarlar bugüne kadar kullandığımız bütün teknolojiyi değiştirecek

7’nci e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde konuşan AlmaLinux OS Program Müdürü Atalay Keleştemur, kuantum güvenliğinin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu açıkladı.

Atalay Keleştemur, kuantum güvenliği olarak bahsettiğimiz şeyin klasik bilgisayarlardaki bilgi güvenliği ve siber güvenliği çalışmalarının çok dışında bir konu olduğunu ifade etti. Bunun sebebinin sistem olarak klasik bilgisayarların 1 ve 0’lara dayalı bir altyapısı kullanırken, kuantum bilgisayarlarında ise bu durumun çok farklı olduğunu söyleyen Keleştemur, kuantum bilgisayarların 1 olabilir, 0 olabilir ama aynı zamanda hem 1 hem de 0 olabilir dediğini aktardı.

Atalay Keleştemur konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Dolayısıyla da bugüne kadar kullandığımız bütün teknolojiyi bir anda farklı bir yere sürükledi kuantum bilgisayarlar. Siber güvenlik açısından baktığımız zaman da klasik bilgisayarlardaki bilişim sistemleri ve bunun içindeki verinin korunmasına yönelik geliştirilen bütün ürünler, yazılımlar, metodlar, şifreleme algoritmaları da değişime uğrayacak.’’

VİDEO: 131
BAŞLIK: Kuantum Bilgisayarlar Bugüne Kadar Kullandığımız Bütün Teknolojiyi Değiştirecek
KONUŞMACI: Atalay Keleştemur – AlmaLinux OS Program Müdürü
RÖPORTAJ: Fatma Nur Argun

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE