Kripto para dolandırıcılığı 7,7 milyar dolara ulaştı

Kripto para piyasasına karşı ilginin gün geçtikçe artması, yeni saldırı fırsatları arayan siber suçluların hedefi haline geldi. Siber saldırılar ve veri ihlalleri ile geçen 2021 yılı, kripto para sektörünü de ciddi ölçüde etkiledi. Siber saldırganların 2021 yılında 7,7 milyar dolar değerinde kripto para çaldığını söyleyen Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, bu tür saldırılara karşı tavsiyelerde bulundu.

Gerçek olamayacak kadar yüksek getiri sağlayan yatırımlardan kaçınmak gerektiğini belirten Akkoyunlu, “Kripto para dolandırıcıları genellikle yüksek ve garantili kazanç vadederek yatırımcıların ilgisini çekmeye çalışıyor ancak ne yazık ki kolay ve hızlı bir şekilde yüksek kazanç elde etmek mümkün değil. Gerçekçi olmayan yatırım vaatleri, kripto paranızın siber suçlular tarafından çalınmasına neden olabilir” dedi.

“Sizi yatırım yapmaya zorlayan mesajlardan ve yaptığınız yatırımlardan bahsetmenizi istemeyenlerden uzak durun” diyen Akkoyunlu, sözlerine şöyle devam etti: “Son zamanlarda kripto paralarınızla ilgili yatırım yapmanızı söyleyen e-posta, mesaj veya aramalar alıyor olabilirsiniz. Bu durum dolandırıcıların hedefinde olduğunuz anlamına gelebilir. Ayrıca, kripto para yatırımı yapmaya karar verdiyseniz ve sizden yaptığınız yatırım fırsatının başkalarına bahsedilmemesi istendiyse bir dolandırıcı ile karşı karşıya olabilirsiniz çünkü hiçbir dolandırıcı tüm planlarının suya düşmesini istemez. Sizden gizli saklı bir iş yapmanızı isteyen tekliflere karşı temkinli olmalısınız.”

Ünlü isimlerin reklamlarına ve arkadaşlık sitelerinde verilen tavsiyelere inanıp yatırım yapmaması gerektiğinin altını çizen Akkoyunlu, “Günümüzde birçok ünlü isim ve influencer kripto para borsaları ile iş birliği yapıyor ve yatırımlarınız konusunda sizi yönlendiriyor. Ancak tanınmış isimlerin bir kripto para borsasının tanıtımını yapması, o firmanın gerçek veya güvenilir olduğunu anlamına gelmez. Bu nedenle olası bir kripto para dolandırıcılığı mağduru olmamak için güvenilir ve tanınmış borsalarda yatırımlarınızı planlamalısınız. Aynı şekilde arkadaşlık sitelerinde karşısındaki kişinin güvenini kazanmak için çeşitli oyunlar oynayarak manipüle eden dolandırıcılar, bir zaman sonra kripto para yatırımları hakkında ipucu vererek veya yatırım yapılmasını isteyerek yeni kurbanlarını ağına düşürüyor. Kripto para borsası hakkında taktikler vererek yatırım yapmanızı isteyen bu kişilerin yatırım tavsiyelerini dikkate almamalısınız” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE