Kripto para borsasına siber saldırı

Kripto para borsası BitMart’ın hack’lendiği ve 196 milyon dolar değerinde varlığın çalındığı belirtildi. Siber saldırı, blockchain güvenlik ve veri analitiği şirketi Peckshield’ın BitMart’tan “Bitmart Hacker” isimli bir adrese milyonlarca dolarlık transferleri fark etmesiyle ortaya çıktı.

Peckshield’dan yapılan açıklamaya göre Ethereum blok zincirinden yaklaşık 100 milyon dolar ve BSC ağı üzerinden yaklaşık 96 milyon dolarlık transfer gerçekleştirildiği tespit edildi. Hackerlar’ın Binance Coin, Safemoon ve Shiba Inu dahil olmak üzere 20′den fazla kripto varlık ile işlem gerçekleştirdiği ifade edildi.

BitMart kurucusu ve CEO’su Sheldon Xia, Twitter’dan yaptığı açıklamada, siber saldıya ilişkin ilk güvenlik kontrollerinin tamamlandığını ve iki sıcak cüzdandaki güvenlik ihlalinin özel bir anahtar nedeniyle gerçekleştiğini duyurdu.

Olaydan etkilenen kullanıcıların zararlarının şirket tarafından karşılanacağını belirten Xia, askıya alınan para çekme işlemlerinin ise 7 Aralık itibarıyla kademeli olarak başlatılacağını dile getirdi.