Köy Okulları projesi ile 13 bini aşkın çocuğa ulaşıldı

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyle hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” çatısı altında yürütülen “Köy Okulları” projesi, 2022 yılında da kırsal bölgelerdeki öğrencilerin teknolojiye erişimini artırmaya devam etti.

Proje kapsamında toplam 43 köy okulunda tam donanımlı teknoloji sınıfları açılarak çevre köyler de dahil 8 bini aşkın çocuğa kodlama başta olmak üzere çeşitli teknoloji eğitimleri verildi. Diğer yandan, gezici eğitimlerle 372 köy dolaşılarak 13 bini aşkın çocuğun teknolojiyle tanışması sağlandı. Projede ailelere yönelik özel buluşma ve eğitimler de düzenlenerek yaklaşık 2 bin 500 veliye ulaşıldı. “Köy Okulları” projesiyle yakın dönemde 2 okulda daha teknoloji sınıfları açılarak toplam 45 okula ulaşılması hedefleniyor.

Motivasyon artışı sağlandı

“Köy Okulları” projesine özel olarak hazırlanan sosyal etki raporuna göre, 2022’de projeden faydalanan öğrencilerin gözünden kendilerindeki en büyük iki değişim motivasyon (yüzde 65,88) ve 21’inci yy. yetkinlikleri (yüzde 65,58) başlıklarında oldu. Veliler çocuklarının eğitimine dair motivasyon artışı ve geleceğe yönelik kaygılarda azalma başlığında yüzde 77’lik bir değişim meydana geldiğini belirtirken, öğretmenler ise projeden en fazla farkındalık (yüzde 75) ve motivasyon ve gelecek algısı (yüzde 72) başlıklarında etkilendiğini ifade etti.

Yatırımın sosyal getirisi yüksek oldu

Rapora göre, projeye yatırılan her 1 TL’lik yatırım için 7,6 TL’lik sosyal değer yaratıldı. Bu değerin yüzde 79’u öğrencilerde, %19’u velilerde ve yüzde 2’si öğretmenlerde yaratılan değişimden kaynaklandı.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı

“Köy Okulları” projesi, 2022’de Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağladı. Proje, özellikle Nitelikli Eğitim; Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı; Eşitsizliklerin Azaltılması ve Amaçlar İçin Ortaklıklar amaçlarına katkı sundu.

35 farklı konuda eğitim verildi

“Köy Okulları” projesi kapsamında açılan teknoloji sınıflarında ilkokul ve ortaokul öğrencilerine 2022’de Scratch, Tinkercad ve Micro:bit olmak üzere 3 ana başlıkta ve 35 farklı konuda eğitim alma imkânı sunuldu. Teknoloji sınıfları için toplam 60 kişilik özel bir eğitmen kadrosu eğitim süreçlerine gönüllü olarak destek verdi. Projeksiyon cihazı, 3D kalem, bilgisayar, 3D yazıcı, eğitim ve STEM kitleri, Zoom iletişim ve etkinlik araçlarının yer aldığı sınıflarda bir bilim kitaplığı köşesi de bulunuyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE