Kötü niyetli bot saldırıları turizmi baltalıyor!

Statica’nın geçen yılı tarayarak paylaştığı güncel verilere göre, gelişmiş düzeyde bot saldırılarının yaşandığı sektörler arasında ilk 3’te yüzde 70 ile turizm, yüzde 31 ile ticaret ve yüzde 24 ile otomotiv sektörleri yer alıyor.

Turizm sektörünün can damarlarından sayılan otellerin ve ulaşımın tehdit altında olduğunu belirten Komtera Teknoloji Satış Direktörü Gürsel Tursun, online satış kotasında bir türlü rezerve edilmeyen boş otel odalarının ya da satışı gerçekleşmeyen boş uçak ve otobüs koltuklarının arka planında döngü halinde çalışan ve zaman aşımları oluşturan kötü niyetli bot saldırısı olabileceğini belirtti. İşletmelere büyük kayıplar yaşatan bot saldırılarından korunmak için siber güvenlik çözümlerinin önemini hatırlatan Tursun, dolaylı olarak turizm sektörünü de etkileyen bu sorunun göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Günlük yaşam pratiklerinin teknolojiye entegrasyonu sonrası Türkiye geneli işlem hacminde yüzde 69 oranında artış yakalayan e-ticaret kötü niyetli botların saldırısı altında olmaya devam ediyor. Web sitelerinde ve aplikasyonlarda API’leri hedef alan siber saldırılardaki artışa dikkat çeken Gürsel Tursun, yükselen bir trend yakalayan e-ticaret sektöründe kötü niyetli botların faaliyetlerini hatırlattı. Ödeme süreçlerindeki dolandırıcılıklardan, ürünlerin bulunduğu sayfalardaki verileri elde etmeye ve ana sayfaları hedef alan kaba kuvvet saldırısına (Brute Force) kadar geniş bir etki alanından söz eden Tursun, kimi zaman kimlik bilgilerinin doldurulma alanlarında otomatik saldırıların da gerçekleştiğini ekledi. Bu saldırılardan e-ticaret şirketlerinin gelirlerinin büyük oranda etkilendiğini vurgulayan Tursun, siber güvenlik önlemlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE