Konuşarak kod yazma dönemi geliyor!

Geçtiğimiz yıl yapay zeka tabanlı kod öneri sistemi Github Copilot platformu, Microsoft tarafından tanıtıldı. Tanıtılan Github Copilot platformuna sesli asistan özelliği eklendiği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

Yazılım geliştirme aşamasında, ‘’Merhaba Github’’ diyerek Siri, Alexa veya Google Asistan’da olduğu gibi sesli komutlar ile işlem gerçekleştirilebileceğinin keşfedildiği belirtildi. Yeni özelliğin Github’ın bu yıl başlarında başlattığı ayda 10 dolarlık yapay zeka aracı olan Copilot’ta sunulacak. Visual Studio Code, Neovim ve JetBrains IDE’leri gibi entegre bir geliştirme ortamında çalışabilen Copilot, yazılım geliştiricilerin ihtiyaçları doğrultusunda kod önerisinde bulunduğu görülüyor.

Github yaptığı açıklamda, ‘’Sesinizin gücüyle Github Copilot’un avantajlarını, ellerini kullanarak yazmakta zorluk çeken geliştiriciler de dahil olmak üzere daha da fazla geliştiriciye sunma potansiyeli konusunda heyecanlıyız. Şimdilik yalnızca kod yazarken klavye ihtiyacını azaltıyor, ancak daha fazla araştırma ve test yoluyla yeteneklerini genişletmeyi umuyoruz.’’ ifadeleri kullanıldı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE