Kızlar için yapay zekâ projesi Özbekistan’da sunuldu

Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şirin Karadeniz danışmanlığında yürütülen ve doktora öğrencisi Meltem Özmutlu’nun doktora tez çalışması olan “AI for Girls” projesi Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 19 Eylül tarihinde gerçekleştirilen programla tanıtıldı.

Bilim ve teknoloji dünyasında, kadının kendi potansiyelini keşfetmesini ve fırsat eşitliğini sağlayarak teknoloji sektöründe kadın sayısını arttırmak, toplumsal kalkınmayı desteklemek amacıyla ortaya çıkan proje, öğrencilerin ve öğretmenlerin katılımıyla, onların bilgi teknolojileri ve yapay zekâ alanındaki bilgilerini ve günlük yaşamdaki uygulamalarını geliştirmeye fırsat tanıdı.

Programa, Özbekistan Cumhuriyeti Bilgi Teknolojisi ve İletişimden Sorumlu Kalkınma Bakan Yardımcısı Pekos Oleg Andreevich, Özbekistan Cumhuriyeti Halk Eğitimi Bakan Yardımcısı Karimjonov Rustam Olimzhonovich, İnovasyon, Teknoloji ve Strateji Merkezi Genel Müdürü Khaidarov Abduvali Abdunabievich, Özbekistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Olkan Bekar ve BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz başta olmak üzere, pek çok sayıda akademisyen, öğrenciler ve iş adamı katıldı.

Binlerce kilometre uzaklıkta bulunan Orta Asya ülkesi Özbekistan’a yapay zekâ tabanlı “AI for Girls” projesiyle giden Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, yapay zekâ tabanlı bu projenin ders olarak Özbekistan Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul ve lise düzeyinde müfredata girmesini amaçlıyor. Hem Özbekistan hem de ülkede bulunan tüm eğitimciler için büyük önem teşkil eden ders, STEM merkezlerinde de verilebilecek.

Bahçeşehir Üniversitesi eğitim teknolojisi doktora programında tez çalışması olarak geliştirdikleri yapay zekâ öğretim programını uluslararası arenaya taşıdıklarını belirten Prof. Dr. Şirin Karadeniz, “Özbekistan Eğitim ve Teknoloji Bakanlıklarımız ile bu programı 14-18 yaş grubu kız öğrencilere uyguladık. AI for Girls olarak adlandırılan bu projenin amacı; kız çocuklarımızın teknoloji alanını, kariyer olarak tercih ederek eğitim almaları ve ileride rol model olabilecek başarılara imza atmalarını desteklemektir. Projeye öğretmenleri de katarak bu yenilikçi müfredatın yaygınlaşmasına da olanak sağladık. Projemiz bu anlamda aslında bir de sosyal sorumluluk özelliği taşımaktadır. Bu programımızın Türkiye – Özbekistan ilişkilerine de önemli katkılar sağlayacağına ve ortak projelerin devamının geleceğine inanıyoruz. Güzel bir ekip çalışması oldu, emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE