Kızılay, afetlerde İHA kullanacak

Kızılay Lojistik ile Maxwell Innovations arasında önemli bir iş birliğine gidildi. İş birliği kapsamında, İnsansız Hava Araçları (İHA) artık afetlerde kullanılacak.

Sözleşme ile Kızılay için üretilen 15 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip “Jackal” isimli insansız hava aracı, bir yıl içerisinde afetlerde kullanılabilir hale gelecek. İlk aşamada yaklaşık iki ay içerisinde Kızılay’ın İHA pilotu adayları eğitimlerine başlayacak. Operasyonlara yönelik eğitimlerle birlikte pilot adayları üç aylık bir eğitime tabi tutulacaklar. Eğitimleri hem Türk Hava Kuvvetleri’nden hem de İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden eski savaş pilotları verecek.

Türkiye’nin İHA üretimi ve kullanımı konusunda büyük başarı gösterdiğini belirten Kızılay Lojistik Genel Müdür Şevki Uyar, “Kızılay olarak gerek sağlık lojistiği üzerine inşa edeceğimiz kan operasyonlarında gerekse acil durumlarda ve afet durumlarında İHA kullanmak suretiyle ihtiyaç sahibi olan insanlara iyilikleri nasıl daha kolay ulaştırabiliriz bu hususu çalışmaya başladığımızda bu türlü iş birliklerine ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Afet durumlarında Arama kurtarma ekiplerinin girmediği, girmek istediği yerlerle ilgili olarak önce İHA’larla bilgi sahibi olunacak. Ne kadar hasar meydana gelmiş. Sonra araçla ulaşılamayan bir yere oradaki bir malzemenin taşınması gerekecek. Kan veya farklı ihtiyaç malzemeleri yaralıya bölgeye bu İHA’lar ile ulaştırılacak. Hastanelerimizde de taşıdığımız ilaç, kan gibi acil ihtiyaçları bu İHA’lar ile de ulaştırmayı ümit ediyoruz” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE