Kişiselleşen ihtiyaçlar için üretimde IoT şart

Teknoloji şirketi Mitsubishi Electric, İstanbul Teknik Üniversitesi IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) Öğrenci Kolu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen IoT Line Fair’22 etkinliğine katıldı.

‘’Fabrikaların Dijital Dönüşümü ve Yapay Zekâ’’ oturumunda konuşan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, dijitalleşme denildiğinde akla kompleks yapıda alt yapıların, karmaşık süreçlerin geldiğini ve aslında bu dönüşümün hayatın her alanında kendini gösterdiğini söyleyerek, ‘’Örnek vermek gerekirse Türk kahvesinin yolculuğu önce közde sonra cezvede ve sonra da makinelerle kesişti. Tıpkı Türk kahvesi gibi sanayideki dönüşüm de belli periyotlarda kendi iç dinamikleriyle birlikte farklı bir kabuğa bürünüyor. Biz; sanayinin birinci devriminde su ve buhar gücünü konuşurken ikinci devriminde seri üretim, montaj hattı, elektrik enerjisini, üçüncü devriminde bilgisayar ve otomasyonu bugün yani dördüncü devriminde ise siber fizik sistemlerini konuşuyoruz. Önceleri ticaret için İpek Yolu’nu kullanırken bugün geldiğimiz noktada küresel dijital ticaret yollarını tercih ediyoruz. Bu şu demek; yaşamın her alanında yaşanan bu dönüşüm, sadece sanayiyi değil hayatı da dijitale taşıyor. Yeni teknolojiler, yaşamımızın her alanını domine ederek yeni bir gerçeklik yaratıyor ve bu gerçeklikten bağımsız bir dönüşüm mümkün görünmüyor” şeklinde konuştu.

Yapay zekâ teknolojilerini fabrikalarında kullanarak tüketicilerin ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verebildiklerini de belirten Tolga Bizel, ‘’Örneğin Japonya’da bulunan ve hücresel üretim yapan bir fabrika yapısı olan Nagoya Works-Kani fabrikamızda kişiselleştirilmiş üretim yapılıyor. Tüketicinin tercihlerine göre hangi hücrelerin bir araya gelmesi gerekiyorsa o hücreler bir araya geliyor ve analiz yapılarak üretim gerçekleşiyor. Ayrıca yapay zekâ sayesinde fabrikanın çalışma verilerinin güvenliğini sağlayarak üretimde gereken verileri kurum içinde tutuyoruz. Bununla birlikte dünyanın herhangi bir yerindeki bulut sistemini kullanmanın yaratacağı maliyeti ortadan kaldırarak tüketicinin istediği ürüne ulaşmadaki maliyetini de düşürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, dünyayı değiştirecek geleceğin teknolojilerinin düşündüğümüzden de yakın olduğunu sözlerine ekleyen Bizel, gerçek hayatı dijitale taşıyan dijital ikiz simülasyonunun kişileştirilebilir üretim hatları için hayati olduğunu, dijital dönüşüm teknolojileri, yapay zekâ, nesnelerin interneti, büyük veri, otonom sistemler ve siber güvenlik gibi teknolojilerin de işletmelerin gücüne güç katacağını söyleyerek konuşmasını tamamladı.