Kişilerin sağlık verilerinin korunmasına yönelik çalışmalar

14’üncü Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda Dijital Gündem’e konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Daire Başkanı Salih Talay, sağlıkta siber güvenlik alanında bugüne kadar yapmış oldukları çalışmalardan ve ileride bu alana yönelik yapmayı düşündükleri çalışmalardan bahsetti.

Sağlık sektörünün kamu hizmeti verilen bir alan olduğu için kritik alt yapı olarak değerlendirildiğini belirten Talay, “Sağlık sektöründe de diğer kritik sektörlerdeki gibi bilgi ve iletişim güvenliği alanında bir takım güvenlik önlemlerine ihtiyacımız var. Yayınladığımız Bilgi Güvenliği ve İletişim Rehberi’nin de aslında en önemli uygulayıcılarından bir tanesi sağlık sektörü” dedi.

Sağlık Bakanlığı ile bu alanda yürüttükleri bir takım çalışmalar olduğunu da dile getiren Talay, “Özellikle kişilerin sağlık verilerinin korunması ve sağlık bilgi sistem alt yapılarının güvenliği konusunda ülke dayanıklılığının daha üst seviyeye çıkartılması noktasında çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

VİDEO: 71
BAŞLIK: Kişilerin Sağlık Verilerinin Korunmasına Yönelik Çalışmalar
KONUŞMACI: Salih Talay – Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Daire Başkanı
RÖPORTAJ: Oğuz Gürler