Kenan Altınsaat: “Kendimize uygun teknolojileri milli olarak geliştirebiliriz”

Türkiye Bilişim Derneği’nin Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği’nde, Dijital Gündem’e konuşan TBD Ankara Şube Başkanı Kenan Altınsaat, Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji üretme konusunda hangi noktada olduğuna ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

“Yerli ve milli teknoloji üretme konusunda alacak çok yolumuz var. Ama baktığımız zaman alınmış olan da çok yolumuz var” diyen Kenan Altınsaat, yerlilik ve millilik konusunda aslında milliliğin daha tekil olarak öne çıkartılması gerektiğini vurguladı.

Bir teknolojiyi kullanırken bununla ilgili her şeyi, bütün komponentleri veya bütün altyapıyı yerli olarak sağlamak gerektiği fikrine katılmadığını belirten Altınsaat, “Çünkü artık küreselleşen dünyada bazı teknolojilerinin, gerekiyorsa bazı altyapı ürünlerinin üretimine zaman ve para ayırmak yerine onu üreticisinden alıp biz kendimize uygun teknolojileri milli olarak geliştirebiliriz ve geliştirmeliyiz fikrindeyim” ifadelerini kullanarak sözlerine şöyle devam etti:

“Şuan bizimde dışarıya sattığımız bazı teknolojiler var. Bizim bu teknolojilerimizin yurtdışında üretim için kullanılıyor olması oradaki insanların da kendilerine göre bir üretim yapmalarına nasıl engel getirmiyor ise, bizim de başkalarının altyapılarını kullanarak üreteceğimiz ürünler veya teknolojiler bizim milli teknoloji geliştirmemize bir negatif etki yapmayacağı fikrindeyim.”

VİDEO: 51
BAŞLIK: Kenan Altınsaat: “Kendimize uygun teknolojileri milli olarak geliştirebiliriz”
KONUŞMACI: Kenan Altınsaat – TBD Ankara Şube Başkanı
RÖPORTAJ: Buse Kahyaoğlu

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE