Karmasis’den Azerbaycan’da siber güvenlik eğitimi

Siber güvenlik alanında hizmet veren Karmasis, Azerbaycan’da veri (log) analizi/yorumlanması konusunda uzmanlaşmış personel yetiştirmek için ülkenin önde gelen üniversiteleri ile bir iş birliği başlattı.

Azerbaycan’da ilkinin Azerbaycan Devlet Gümrük Akademisinde gerçekleştirdiği eğitimlerde katılımcı öğrenciler Dataskope Veri Tabanı Etkinliği İzleme (DAM) ürünü ile, veri tabanında gerçekleşen olayların kayıtlarını izlemeyi öğreniyor olacak.

Dataskope, veri tabanı olaylarını neredeyse gerçek zamanlı olarak izlemeye, yakalamaya ve kaydetmeye ve politika ihlalleri hakkında uyarılar vermeye olanak tanıyor. Eğitime katılanlar Hassas veri tabanlarını siber suçluların dış saldırılarından korumak ya da olay sonrasında hangi bilgiye kim ulaşmış, nasıl ulaşmış, ne zaman giriş yapılmış gibi adli bilişim araştırmaları için önemli bir teknolojiye hakim olabilecek.

Katılımcılar bu sayede, şirkette evinden çalışan bir personelin bilgisayarından, data merkezindeki kritik veri tabanlarına kadar uçtan-uca veri toplamayı ve bunun analizini yaparak siber saldırılara karşı önlem almayı ve alarm mekanizmaları geliştirmeyi öğreniyor olacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE