James Webb’in aynası açıldı

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği ve eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçmesi planlanan James Webb Uzay Teleskobu, Türkiye saatiyle 15.20’de Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Fransız Guyanası’nda yer alan Kourou Uzay Üssü’nden Ariane 5 roketi ile 25 Aralık’ta fırlatılmıştı.

30 günlük bir yolculuğun ardından Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzaktaki L2 noktasına konuşlandırılacak olan teleskobun, geçtiğimiz haftalarda görev için son derece önemli olan bir anteni başarıyla konuşlandırmış, geçtiğimiz günlerde ise 21 metre uzunluğundaki uçurtma şeklindeki Güneş kalkanı tamamen açılmıştı.

NASA’nın uzaydaki yaşamı tespit etmek için fırlattığı 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu, şimdi de her biri üç adet altın kaplama antıgen aynadan oluşan iki ayna panelinin açılışını tamamlayarak son şeklini aldı.

Gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran NASA, “Fırlatmadan iki hafta sonra James Webb bir sonraki dönüm noktasına ulaştı. Aynaların yerleşimi tamamladı ve yeni nesil teleskop son şeklini aldı” ifadelerini kullandı.