James Webb Uzay Teleskobu’nun 24 Aralık’taki uzay yolculuğu yine ertelendi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), geçtiğimiz günlerde James Webb Uzay Teleskobu’nun Fransız Guyanası’ndaki yük hazırlama tesisinde yakıt aldığını ve fırlatılmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) web sitesinden yapılan açıklamaya göre, Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçmesi planlanan James Webb Uzay Teleskobu için 21 Aralık’ta yapılan hazırlık incelemesi “başarıyla” tamamlandı.

Ancak, teleskobun fırlatılacağı Fransız Guyanası’ndaki uzay üssünde mevcut olumsuz hava koşulları nedeniyle, 24 Aralık TSİ 15.20 olarak belirlenen fırlatma işlemi ertelendi. Teleskobun 24 Aralık’tan önce de 18 Aralık tarihinde fırlatılması planlanıyordu.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatma tarihini, olumsuz hava koşulları nedeniyle 1 gün erteleyerek 25 Aralık’a aldı.

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb Teleskobu, daha önce de fırlatıcı rokete yerleştirilirken çok fazla sallanmış ve oluşan titreşimler nedeniyle görev ertelenmişti.

Şimdi ise teleskop, herhangi bir sorun oluşmaması durumunda 25 Aralık’ta uzaya fırlatılacak. Ayrıca, yeni belirlenen tarihi teyit etmek için yarın akşam başka bir hava durumu tahmininin yayımlanacağı belirtildi.