İstasyon Mersin’in açılışı gerçekleştirildi

2019 Eylül ayında Meta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Habitat Derneği’nin İstanbul’da faaliyete geçirdikleri topluluk merkezi Facebook İstasyon’un uydu merkezlerinden biri olan “İstasyon Mersin” 16 Şubat 2022’de gerçekleşen bir törenle açıldı.

Açılış töreni, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Müdürü Sezen Yeşil ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır’ın katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye toplumunun ve ekonomisinin dijitalleşmesine odaklanan bir dizi farklı eğitim, program ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak olan İstasyon Mersin, farklı sosyal grupların ve toplulukların bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve beraber çalışabilecekleri fiziksel bir alan sunacak. Bölge ekonomisini ve toplulukları güçlendirmek amacıyla kurulan İstasyon Mersin, KOBİ’lerin ve girişimcilerin dijital dönüşümünü destekliyor ve Akdeniz bölgesindeki işletmelerin küresel pazarlara ulaşmasını hedefliyor.

Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Müdürü Sezen Yeşil, “Hepimizin tecrübe ettiği pandemi dönemi, bireylerin, işletmelerin, toplulukların ve STK’ların dijital dünyada kendilerini geliştirebilmelerinin ülke ekonomisi açısından ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi. 2019 yılının Eylül ayında İstanbul’da açtığımız Türkiye’deki ilk topluluk merkezimiz Facebook İstasyon, bu doğrultuda yaptığımız en büyük yatırımlardan biri” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün protokolünü imzaladığımız Mersin uydu merkeziyle, Facebook İstasyon’u ülkenin dört bir yanında hayata geçirme hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk. Tüm topluluk merkezlerimizde online ihracat, dijital pazarlama, online güvenlik ve dijital iletişim gibi bir dizi farklı konuya odaklanan eğitim programları ve atölye çalışmaları düzenleyeceğiz.”

Mersin Valisi Ali İhsan Su, yaptığı açılış konuşmasında dünyamızın hızla değiştiğinin ve bu hıza ayak uydurmanın ne kadar önemli olduğunun altını çizerek, “Bugün çok özel bir merkezin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyamız hızlı bir değişimin eşiğinde. Geldiğimiz noktada, dünyanın herhangi bir yerindeki icat hızla başka bir yeri de etkiliyor. Bu hıza ayak uydurmak çok önemli. Rekabetin çok yüksek olduğu bu dönemde yer edinmek için kendimizi geliştirmek zorundayız. Bugün açılışını yaptığımız İstasyon Mersin ile dijitalleşme yolunda büyük bir adım atıyoruz. Farklı alanlarda eğitimler vereceğimiz bu merkezin girişimcilerimize ve girişimci adaylarına hayırlı olmasını dileriz” şeklinde konuştu.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise, “Bizim görevimiz gençlerimizin önünü açmak ve onlara iyi ortamlar hazırlamak. İstasyon Mersin’de hem Mersin’in hem de Türkiye’nin geleceğinin çok daha ileriye gitmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Topluluk merkezimiz tüm gençlerin hayallerini projelere dönüştürebilecekleri bir alan sunacak. İstasyon Mersin’de gençlerimizden büyük şirketlerimize kadar herkes için, dijital dünyayı nasıl etkili bir şekilde kullanacakları konusunda eğitimler verilecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Lokmanoğlu da, “Şehirlerde gerek yeni işletmelerin gerekse mevcut işletmelerin üstünlük kaynaklarını artırmaya katkı sağlayan kurumların varlığı çok büyük önem taşıyor. Mersin’de ticaret hayatının, girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin gelişmesi için özveriyle çalışan birçok kurum mevcut. Bunun için Mersin’i şanslı görüyorum. Bugün açılışını hep beraber gerçekleştirdiğimiz İstasyon Mersin için bir araya gelmemize vesile olan herkese çok teşekkürler. Açılan bu merkezle birlikte girişimcilerimiz yeni fikirler üretecek, eğitimler alacak ve Mersin’den dünyaya açılacaklar” dedi.