İSGOLD’dan Altın Tasarruf Sistemi’ne QR kodlu altın desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin önceki hafta sonu açıkladığı yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması sistemine Borsa İstanbul’a üye beş altın rafinerisinden biri olan İSGOLD Altın Rafinerisi’nden destek geldi.

Söz konusu sistem hayata geçmeden önce Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası yetkilileri ile gerekli mevzuat değişiklikleri, atılması gereken adımları ve dikkat edilmesi gereken diğer hususları paylaştıklarını belirten İSGOLD kurucu ortağı Erdoğan Aşık, “Kuyumcu esnafımız ile çok yakın temas halindeyiz. Şu an çoğu İstanbul’da olmak üzere 50 kuyumcu ile anlaşma sağladık. Bu kuyumcular İSGOLD güvencesi ile vatandaşın altınlarını bankalardaki hesaplarına mümkün olan en yüksek değerden yatırılmasını sağlayacaklar. Haziran ayında anlaşma sağladığımız ve sistemimize dahil ettiğimiz kuyumcu sayısını 250’ye yıl sonunda ise 500’e ulaştırmayı planlıyoruz. Bizim için en önemli kriter yastık altındaki altınların en güvenli şekilde ekonomiye kazandırılmasıdır” dedi.

Sistem İSGOLD’un güvenli altınları ile işleyecek

Altın alışverişinde güvenin son derece önemli olduğunu ve yastık altındaki altınların güvenli bir şekilde sisteme girmesini çok önemsediklerini dile getiren Aşık, “Biz İSGOLD olarak çeşitli ağırlıklarda altınlar üretiyoruz. Bu altınlara başka madenlerle karıştırılarak haksız kazanç elde edilmemesi için yıllar önce çok inovatif bir ambalajlama sistemi geliştirdik. 2018 yılından bu yana da dünyada ilk ve tek olan her ürüne özel olarak basılan, taklit edilemeyen QR kodlu gram altınları piyasaya sürdük. Ürettiğimiz altınların üzerine bastığımız QR kod sayesinde bırakın altının içine bir başka madenin karıştırılmasını saflık derecesinin bile düşürülmesinin önüne geçtik. İSGOLD tarafından üretilen altınlar, kesinlikle ve kesinlikle bir başka madenle karıştırılamaz, karıştırılması halinde yapılan sahtekarlık hemen ortaya çıkar. Biz yastık altındaki altınlarını bizim aracılığımızla ekonomiye kazandıracak vatandaşlarımıza, çok sonraları sistemden çıkmak istediklerinde İSGOLD garantili altınlarını vereceğiz ve güven konusunda en ufak bir endişe yaşamamalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.