İran hükümetinin web sitelerine siber saldırı

İranlı bir hacker grubu, İran’da başörtüsü kurbanı olan Mahsa Amini’nin ölümüyle ilgili devam eden protestolarla dayanışma içinde İslam Cumhuriyeti’ne karşı siber operasyonlarına başladığını söyledi.

Salı ve Çarşamba günleri, İran Merkez Bankası web sitesi de dahil olmak üzere bazı devlete ait web siteleri, ‘Anonymous (Anonim)’ hacker grubundan olduklarını iddia eden bilgisayar korsanları tarafından hedef alındı.

Grubun bir üyesi Salı günü Twitter’da İranlılara bir mesaj göndererek, “Burada yanınızdayız. İran’a yönelik operasyonlar başladı. Bizi bekleyin” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

İran hükümetinin en az iki ana web sitesi ve devlete bağlı bazı medya ağlarının yanı sıra devlet yayıncısı IRIB, bazıları birkaç saat sonra tekrar çevrimiçi olan hedefler arasındaydı.

Anonymous ile bağlantılı olduğuna inanılan bir sosyal medya hesabı, “Tüm veritabanı silindi” iddiasında bulundu.

Çarşamba günü erken saatlerde, Mahsa Amini’nin başörtüsü uygulama devriyeleri tarafından gözaltında ölmesinden bu yana İran’ın çeşitli şehirlerinde patlak veren protestoların görüntülerini gösteren bir video da yayınlandı. Videodaki değiştirilmiş bir ses, Amini’nin ölümüyle ilgili olarak “Bu bardağı taşıran son damla oldu” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE