iPhone 15 dakika içerisinde sizin gibi konuşmayı öğrenebilecek

Apple’ın açıklamış olduğu bir dizi yenilik içerisinde, akıllı telefonunuzun sesinizi 15 dakikada öğrenip sizin gibi konuşması da yer alıyor.

Apple’ın geçtiğimiz gün tanıtmış olduğu ‘Personal Voice’ (kişisel ses) isimli yeniliğin, konuşma ve görme yetisini kaybetme riski taşıyan kişilere yarar sağlaması tahmin ediliyor. Apple’a göre kullanıcılar, iPhone veya iPad’de toplam olarak 15 dakikalık metni yüksek sesle okuduğunuz takdirde kişisel ses oluşturabilecekler. Konuşamadıkları zamanlarda yazılı mesajların karşı tarafa ses olarak iletilmesi mümkün olacak.

Apple, daha farklı bilişsel engele sahip olan kullanıcılar için temel uygulamaların basitleştirilmiş sürümlerini de bizlere sunabilecek. Mesajlar, kamera, fotoğraflar ve müzik uygulamalarının yüksek kontrastlı düğmeleri, büyük metinler ve ek erişebilirlik araçları da bunlara dahil olacak.

Kişiselleştirme özelliğini de içeren bu yenilikler, geçen yılın sonlarında iOS 16.2 beta sürümünde karşımıza çıkmıştı. Apple, özelliklerin bu yılın sonlarına doğru geleceğini belirtiyor, bu da kullanıcıların ‘iOS 17’ sürümünü beklemeleri gerekiyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE