İnternette milyarlarca insan etkileşim halinde peki veriler?

6’ncı Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Bilişim Sistemleri Uzmanı Ömer Faruk Kusutoğlu, bulut bilişim teknolojilerinde veri depolama alanında sınırlamaların getirilmesi KVKK uyumluluğuna nasıl katkı sağladığını anlattı.

Ömer Faruk Kusutoğlu, internette saatler içerisinde binlerce veri paylaşıldığına dikkat çekti. Kusutoğlu, milyarlarca insanın etkileşim halinde olduğunu ve sürekli bir paylaşım halinde olduklarını dile getirdi. Bunların ileride anonim veri olarak kullanılmak üzere saklanması gerektiğini söyleyen Kusutoğlu, hem bilişim sistemlerinin gelişmesi hem de insanların web 3.0 kullanmasına başlamasıyla böyle bir depolama sınırının olmasının hizmet sağlayıcıları açısından sıkıntı olabileceğinin altını çizdi.

Ömer Faruk Kusutoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘’O yüzden sürekli veri merkezleri gelişiyor ve neredeyse binlerce terabaytlık veriyi rahatlıkla depolayacak, işleyecek, başka ülkelerde başka lokasyonlarda internetten gelen veriyi koruma altına alacak sistemler kurulacak.’’

VİDEO: 139
BAŞLIK: İnternette Milyarlarca İnsan Etkileşim Halinde Peki Veriler?
KONUŞMACI: Ömer Faruk Kusutoğlu – Bilişim Sistemleri Uzmanı
RÖPORTAJ: Fatma Nur Argun

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE