İnternete bağlı her cihaz, siber güvenlik açısından bir risktir

19-20 Ekim tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenecek olan 15’inci Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı hakkında konuşan ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Taha Yücel, konferansın bu seneki temasının sanal gerçeklik ortamında bilgi güvenliği ve siber güvenliğin korunması konuları olduğunu söyledi.

Sanal gerçekliğin artık herkesin bir bakıma tanıştığı ver bir yönüyle de herkesin etkilendiği bir ortam olduğunu dile getiren Taha Yücel,“Bunun çeşitli belki riskleri ve sakıncaları var. Siber güvenlik açısından oluşturduğu tehditler ve fırsatlar var” dedi.

Sanal gerçeklik gözlüklerinin üzerinde bulunan kamera sisteminin bulunduğu alanı da taradığını belirten Yücel, sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanımında ve sanal evrendeki etkileşimlerde kullanıcıların bilinçli hareket etmesi gerektiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Her ortam yani bir bakıma internete bağlı her cihaz, aynı zamanda siber güvenlik açısından bir risktir. Yani bağlantı kurdukça ve bağlantı yaygınlaştıkça ki; 5G ve ötesinde de nesnelerin interneti de aynı kavramdır. Bunlar gelecekte tabi ki büyük avantajlar sağlıyor. Yani 5G ile birlikte artık fabrikalarda pek çok cihaz birbirleri ile haberleşiyor, üretim çok daha verimli hale geliyor, akıllı evler ortaya çıkıyor. Hareketli ortamlarda belki araçlar birbirleri ile haberleşiyor, otonom araçlar devreye giriyor. Bunların hepsi bağlantı sayesinde oluyor. Tabi bu bağlantıların kırıldığını, olumsuz etkilendiğini, hacklendiğini veya bir şekilde kötü kullanıcılar tarafından ele geçirildiğini düşünürseniz, ciddi bir tehdit de oluşturabilir. Aynı şekilde savunma sanayii alanına da bakarsak siber güvenlik ve metaverse ortamında pek çok uygulamalar var ve aynı zaman da bunların ciddi bir şekilde de korunması gerekiyor. Bizim buralarda ele almamız gereken en önemli konu, bir kere güvenlik açıkları nerelerde oluşuyor biz bunlara bakacağız. Şu an gözlüklü bir sanal gerçeklik ortamındayız. Belki ileride daha farklı ortamlar da oluşacak, holografi ve benzeri konumlarda. Aslında o taktığınız metaverse gözlüğü aynı zamanda ortamı algılayan bir kamera taşıyor. İnsanlar daha önce bilgisayarlarının kamerasını kapatarak kullanırlardı. Burada öyle bir lüksünüz yok. Çünkü onu kapattığınız zaman cihaz çalışmıyor. Yani belki de en mahrem ortamınızı gözlemleyebiliyor. Onun için burada prensip şu olmalı; nasıl evinizde yatak odasına tanımadığınız, bilmediğiniz insanları almıyorsanız, bu tür cihazları kullandığınız ortamların da aynı şekilde mahrem ortamların olmamasına dikkat etmeniz gerekir.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE