İnternet alışverişlerinde iade hakkı kullanılamayacak!

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde değişikliğe giden Ticaret Bakanlığı, internet üzerinden yapılan alışverişler hakkında yeni düzenlemeler yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, internet üzerinden yapılan alışverişlerde tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlarda tüketici iade hakkını kullanamayacak.

Ayrıca düzenlemeye göre, tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlar da iade edilemeyecek.

29188 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde Cayma hakkının istisnaları başlığında bulunan Madde 15’e; “Tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeler, Canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeler, Tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeler” şeklinde maddeler eklendi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE