Instagram’a bilgisayardan canlı yayın özelliği geliyor

Sosyal medya platformu Instagram, masaüstü bilgisayardan ve çeşitli üçüncü taraf platformlar aracılığıyla canlı yayın yapmaya olanak tanıyan yeni özelliğini duyurdu.

Yayıncıların OBS, Streamyard ve Streamlabs gibi canlı yayın yazılımlarını kullanarak bir masaüstünden canlı yayın yapmalarını sağlayan yeni bir canlı yayın aracını test eden Instagram, ilk defa uygulama dışında canlı yayın açmaya izin veriyor. Bu yeni entegrasyon sayesinde Instagram yayınlarında harici kamera, mikrofon veya ekran şablonları kullanılabilecek.

Kullanıcıların Instagram’ın masaüstü sürümünde canlı yayın başlatmak için ilk olarak hangi yayın platformunu (OBS veya Streamlabs gibi) seçtiğinizi belirtmesi gerekirken, daha sonrasında canlı yayına bir başlık vermeleri isteniyor. Kullanıcılar başlığı seçtikten sonra ise anahtar ve doğrudan yayın bağlantısının ardından her iki kodun da harici yazılıma kopyalanmasıyla Instagram yayınını dış bir uygulamaya bağlamış olacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Meta sözcüsü,”Instagram Live’ı paylaşılan deneyimler için anlamlı bir yer haline getirmenin yolları üzerinde her zaman çalışıyoruz. Şu anda yayıncıların küçük bir ortak grubuyla yayın yazılımı kullanarak canlı yayına geçmelerine izin vermenin bir yolunu test ediyoruz” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE