İnsansı robot Beomni 1.0 görücüye çıkmaya hazırlanıyor

Beyond Imagination tarafından üretilen ve yemek pişirme, eşya taşıma, hatta enjeksiyon yapabilme gibi bir çok özelliğe sahip olan insansı robot “Beomni 1.0”, ABD’nin Las Vegas kentinde 5-8 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan CES 2022’de (Tüketici Elektroniği Fuarı) ilk kez görücüye çıkacak.

Daha önce ABD’nin Colorado eyalatindeki bir bakımevinde test edilen robot Beomni, üç günden fazla bir süre boyunca ateş ölçtü, ağız muayenesi yaptı ve hatta hastaları neşelendirmek için dans etti.

Robotun depolarda çalışabileceğini, meyve toplayabileceğini ve elektrik tamiri gibi tehlikeli görevleri yerine getirebileceğini söyleyen Beyond Imagination, Beomni’nin ayrıca ilerleyen zamanlarda uzay araştırmalarında ve mikro yerçekimi deneylerinde de kullanılabileceğini belirtti.

İlk başta insanlar tarafından uzaktan kontrol edilecek, daha sonra ise yapay zeka ile görevlerini bağımsız olarak gerçekleştirebilecek olan robot Beomni’nin, önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor. Şu anda 110 bin sterline (yaklaşık 2 milyon TL) mâl olan robotun, seri üretime geçtiğinde yaklaşık 50 bin (893 bin TL) sterline mâl olması öngörülüyor.