İnsan hücreleri uzaya gönderildi

İngiltere’de insan kaslarına ne olduğunu, insanların nasıl yaşlandığını ve nedenini keşfetmek için Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya insan kas hücreleri fırlatıldı.

MicroAge adı verilen bu deney ile kalemtıraş büyüklüğündeki küçük tutuculara yerleştirilen hücreler SpaceX’in Falcon 9 roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonuna teslim edecek.

Ocak 2022’de Dünya’ya geri getirilecek olan insan kas hücreleri, Liverpool Üniversitesi araştırma ekibi tarafından analiz edilerek, sonuçları dünyada gerçekleştirilen deneylerle karşılaştırılacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Liverpool Üniversitesi’nden Profesör Malcolm Jackson, “Yaşlanma 21. yüzyılın en büyük zorluklarından biri ve bu çalışmadan elde ettiğimiz verilerden kasın mikro yerçekimine ve yaşlanmaya nasıl tepki verdiği hakkında çok şey öğreneceğiz” dedi.

İngiltere Bilim Bakanı George Freeman ise, “Öncü bilim adamlarımız, Uluslararası Uzay İstasyonunun benzersiz ortamından yararlanarak hepimizin daha sağlıklı ve daha güçlü hayatlar yaşamamıza yardımcı olabilir” şeklinde konuştu.