İngiltere’den TikTok’a 12,7 milyon sterlin para cezası!

İngiltere, sosyal medya uygulaması TikTok’a 12,7 milyon sterlin para cezası verildiğini açıkladı.

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), çocukların kişisel verilerinin kötüye kullanımını içeren çeşitli nedenlerle sosyal medya platformu TikTok’a 12,7 milyon sterlin (yaklaşık 15,9 milyon dolar) para cezası kesildiğini duyurdu.

ICO’nun açıklamasında, 2020’de İngiltere’de 13 yaşın altındaki 1,4 milyon çocuğun kurallara aykırı olmasına rağmen TikTok kullandığı kayıtlara geçti.

13 yaş altı çocuklara ait verilerin ebeveyn izni olmadan kullanıldığının belirtildiği açıklamada; ‘’TikTok, platformu kimin kullandığına ilişkin yeterli kontrolleri yapmadı ve 13 yaş altı çocukları uzaklaştırmak için gerekli aksiyonu almadı.’’ ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ICO’nun soruşturması kapsamında bazı üstü düzey çalışanlarının 13 yaş altındaki çocuklarının platformu kullanması ve buradan uzaklaştırma sağlanmaması konusunda korkularının olduğu sonucuna ulaşılırken, TikTok’un istenilen cevapları vermediği belirtildi.

ICO, Mayıs 2018 ve Temmuz 2020’yi kapsayan dönemde, TikTok’un 13 yaş altı çocukların platformu kullanmasına izin verilmesi ve çocukların kişisel verilerini ebeveyn izni olmaksızın kullanma, platformu kullanan kişilerin kişisel verilerinin nasıl toplandığı, kullanıldığı ve paylaşıldığıyla alakalı yeterli bilgiyi aktarmama ve İngiliz kullanıcılara ait verilerin yasal, adil ve şeffaf bir şekilde işlenmesini sağlayamama sebebiyle, İngiltere Genel Veri Koruma Düzenlemesini ihlal ettiği sonucuna varıldı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE