İmzalar atıldı: Microsoft’tan ABD ordusuna AR gözlüğü yolda!

Microsoft ve ABD ordusu IVAS AR gözlüğü anlaşmasını büyütüyor. IVAS 1.2 ile çok daha gelişmiş biz gözlük yolda görünüyor.

Microsoft ve ABD ordusu, Integrated Visual Augmentation System (IVAS) isimli artırılmış gerçeklik gözlüğü için ortaklık masasına oturuyor. Bu cihaz, askerlere savaş durumlarında faydalı olacağı düşünülen bir ekran sunuyor. İlk olarak 2018 senesinde yapılan anlaşma, IVAS 1.2 sürümüyle sürdürülecek.

Microsoft, ABD ordusu adına IVAS 1.2 sürümünü geliştirme hazırlıklarına başladı

Yeni Ivas sürümü çok daha iyi özellikleri içerisinde barındıracak. Microsoft’un HoloLens cihazlarına dayanan IVAS 1.2 sürümüyle bilgisayarlardan bağımsız olarak denetleyici eşliğinde kullanılabilcek. Sistemin bilgisayarı kaskın arasına monte edilecek, böylece kulaklığın ön kısmı daha hafif şekilde tasarlanacak.

IVAS’ı ele alan ortaklık aslında birkaç senedir sürdürülüyor. 2018’de Microsoft, gözlük geliştirmek adına ABD ordusuyla 22 milyar dolara varan bir anlaşma imzaladı. Fakat projede bazı aksaklıklar yaşandı ve anlaşma 2021’e ertelenmeye karar verildi.

Yaşanan aksaklıklara rağmen Microsoft, IVAS’ı daha gelişmiş hale getirmek adına hazırlıklarını sürdürüyor. ABD ordusu şimdiye kadar 5 bin adet 1.0 sürümden ve 5 bin adet 1.1 sürümünden satın aldı. Yeni gözlüklerin ise 2024’e teslim edilmesi öngörülüyor.

IVAS’ın 1.2 sürümü, iki geliştirme aşamasına sahip olacak ve 2025’teki operasyonel incelemelerden önce askerlerin geri dönüşleri alınacak. Her şey bu plana uygun şekilde ilerlerse, 2025’te saha testlerine hazır durumda olacak.

Ayrıca, ordu askerlerin IVAS kullanırken yaşamış olduğu mide bulantısı ve baş dönmesi problemlerini ele almayı amaçlıyor. IVAS’ın bir sonraki sürümü, sanal bir harita üzerinde renk kodlu navigasyon bölgelerini kapsayacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE