İlker Tabak: “Yerli yazılım üretimi teşvik edilmeli”

Türkiye Bilişim Derneği’nin Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği’nde, Dijital Gündem’e konuşan TBD Onur Kurulu Üyesi İlker Tabak, Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji üretme konusunda hangi noktada olduğuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji üretme konusunda potansiyeli olduğunu belirten İlker Tabak, bu potansiyeli kullanacak bir takım uygulamalara, olanaklara ve mevzuat düzenlemelerine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

“Çok sayıda yerli şirketimiz var. Bunlar ama ağırlıklı olarak yazılım konusunda üretim yapmakta. Donanım konusunda da montajla idare ediyoruz. Bir takım daha da ayrıntılı donanım üretimleri için yeni fabrikalar kurmaya gerek yok” diyen Tabak, yerli yazılım üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Dışarıdan gelen ürünlerdeki birikimlerle birlikte çalışarak kendi çözümlerimizi üretmemiz gerektiğini ifade eden Tabak, “Bu çözümleri de özellikle kamu kesiminin kendi içinde tercih edip kullanmasıyla birlikte dışarıya satar hale gelmeliyiz ki bilişimle, yazılımla kalkınalım söylemimizin arkasında durmuş olalım” şeklinde konuşmasını tamamladı.

VİDEO: 50
BAŞLIK: İlker Tabak: “Yerli yazılım üretimi teşvik edilmeli”
KONUŞMACI: İlker Tabak – TBD Onur Kurulu Üyesi
RÖPORTAJ: Buse Kahyaoğlu

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE