İlk ticari cep uydusu ‘İstanbul’un fırlatılma tarihi belli oldu

Türkiye’nin ilk ticari cep uydu girişimi ‘Hello Space’in ilk ticari cep uydusu “İstanbul”, Mayıs 2023’te uzaya fırlatılacak.

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A takımının kurucularından olan Muzaffer Duysal ve OBSS’nin kurucu ortağı ve CEO’su Zafer Şen tarafından kurulan Hello Space, 80 cep uydusu takım ağı ile uzaydan dünyanın her noktasına haberleşme ve veri hizmeti sunmayı hedefliyor.

Hello Space hakkında bilgi veren Hello Space kurucu ortağı ve CEO’su Muzaffer Duysal, “Küp uydu alanında girişimler var ama cep uydu alanında Türkiye’de ilk ticari girişim olan Hello Space olarak dünyanın en küçük uydu standardı olan cep uydularını üretiyoruz. 125 santimetreküp ebatında ürettiğimiz cep uydular ile bu alanda çok inovatif ürünler ortaya koyuyoruz. Bu uydulardan 80’inini uzaya göndererek uydu takımı kuracağız. Bu ‘takım uydu ağıyla’ dünyanın her tarafını kapsayarak saat başı ‘nesnelerin interneti’ tabanlı sensörlerimiz ile veri hizmeti sağlayacağız. Mevcut teknolojilerle kapsama alanı dışında kalan yerlerde, insan yoğunluğu az olan uzak bölgeler ve okyanuslarda dahi aynı hizmeti, güvenilir, sürdürülebilir veri hizmeti ile sunabileceğiz” şeklinde konuştu.

Hello Space’in 80 cep uydudan oluşacak takımı tamamlandığında, mevcut “nesnelerin interneti” teknolojilerine kıyasla dünya çapında bir “kapsama alanı” yaratacaklarını ve sürekli veri hizmeti sağlayacaklarını aktaran Duysal, “İnternet ve telefonun çekmediği bölgedeki bir tarladan alınan verileri bu uydu takımı ile istenen bölgeye iletebileceğiz” dedi.

Hello Space’in ilk cep uydusu olan ‘İstanbul’un yazılım ve donanımının 6 ayda tamamlandığını belirten Duysal, “İlk cep uydumuz ‘İstanbul’, SpaceX’e ait Falcon9 roketi ile 2023’te uzaydaki yerini alacak. Karasal ağa erişimin düşük olduğu kırsal alanlardan sensör verilerini son kullanıcıya aktaracak olan İstanbul’un ana görevi, sensör verilerini depolamak ve yer istasyonuna iletmek olacak. Veriler daha sonra bulut teknolojileri aracılığıyla son kullanıcıya aktarılacak. İkinci test uydumuzu gelecek yıl ekimde planlıyoruz. Bu uydularımız başarıyla çalıştıktan sonra seri üretime geçerek 20’şer ya da 30’arlı gruplar şeklinde uydularımızı uzaya göndereceğiz. Böylece çok hızlı şekilde uzaydaki uydu takımımızı kuracağız” ifadelerini kullandı.

Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında Ankara Üniversitesinde bir yer istasyonu kurduklarını da aktaran Duysal, “Bu istasyon ile verileri Türkiye’deki yer istasyonumuza indireceğiz” diye konuştu.