İlk Milli Helikopter Motoru TEI-TS1400’ün İkinci Prototipi de Çalıştırıldı

TEI, Türkiye’nin ilk milli Turboşaft Motoru TEI-TS1400’ün ikinci prototipi olan TS4 seri numaralı motoru, 6 Ocak’ta başarılı şekilde çalıştırdı. Motor, yapılan testlerde, ilk ateşlemesinin ardından, “ground idle” güç seviyesine çıkartıldı.  Firma, gelişmeyi, 12 Ocak’ta duyurdu.

TS4 motorunun testleri, TEI mühendis ve teknisyenleri tarafından tasarlanıp geliştirilen Milli Turboşaft Motor Test Bremzesi’nde gerçekleştirildi. Sertifikasyon çalışmalarının hızlı yürütülebilmesi için proje kapsamında toplam 4 adet motor test bremzesi kullanılacak.

TEI-TS1400 motoru, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 8 Mart 2017’de başlatılan Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında ortaya çıktı. İlk TEI-TS1400, çekirdek motor testlerinin tamamlanmasının ardından, 22 Eylül 2020’de başarıyla ateşlenerek kararlı halde çalıştırılmıştı. TS3 seri numaralı ilk prototip motor ise 5 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla düzenlenen törenle TUSAŞ’a teslim edilmişti. TS3 motorunun tesliminin ardından çalışmalarına hız kesmeden devam eden TEI, ikinci prototip olan TS4 seri numaralı motorun üretim ve montajını da başarıyla tamamladı.