ILGAR’ın TSK’ya yeni teslimatları gerçekleştirildi

ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yenilenmiş ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatları gerçekleştirildi.

Gelişmeyi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Yenilenen ILGAR’ın yeni teslimatlarını TSK’ya gerçekleştirdik. Elektronik Taarruz amacıyla geliştirdiğimiz, milli yazılım ve donanım altyapısına sahip ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemleri, taktik sahada güvenlik güçlerimize büyük avantaj sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

Farklı frekans bandında haberleşme yapan hedef muhabere sistemlerine Elektronik Taarruz uygulanması amacıyla geliştirilen ILGAR, hedef bantların haberleşmesinin engellenmesi, geciktirilmesi veya yanlış bilgi iletimine sebep olunarak dost birliklere taktik sahada avantaj sağlanması amacıyla kullanılacak.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde geliştirilen milli yazılım ve donanım altyapısına sahip ILGAR, taktik araç platformu üzerine ergonomik bir şekilde yerleştirildi. Karıştırma etkinliğini arttırmaya yönelik yüksek çıkış gücü, gelişmiş görev planlama yazılımı, mobil kullanım konsepti, reaktif karıştırma yeteneği gibi özellikleri ile sahada Elektronik Harbin önemli bir kuvvet çarpanı olarak görev alıyor. Geçtiğimiz yıllarda teslimatları gerçekleştirilen sistemlere ilave olarak yeni ILGAR Sistemlerinin kabul test faaliyetleri tamamlanarak TSK envanterine kazandırıldı.