Huawei’den 5G ve yapay zekâ tabanlı akıllı tarım uygulaması

İnsansız hava aracı firması Dronetech ile işbirliği yapan Huawei, tarım alanlarında ihtiyacın üzerinde ilaçlama, gübreleme, sulama gibi çevreye zararlı uygulamaların önüne geçecek bir projenin tanıtımını, 4 Ekim 2022 tarihinde Avusturya’da düzenlediği “5G Akıllı Tarım Turu” etkinliğinde gerçekleştirdi.

Huawei’in geliştirdiği 5G tabanlı görsel iletim teknolojisi ile anında veri sağlayacak olan drone’lar, tarım alanlarını gözlemleyerek, yalnızca ihtiyaç olan alanlarda ve yeterli miktarlarda ilaçlama yapılması için gerekli veriyi sağlayacak. Geniş alanları tarayacak olan hava araçları, buradan elde edilecek büyük miktarda veriyi, gerçek zamanlı olarak iletebilecek. Böylelikle müdahale edilmesi ya da inceleme yapılması gereken tarım alanlarına hızla erişilebilecek ve ürünlerin gelişimi de gerçek zamanlı olarak takip edilebilecek.

5G, yapay zekâ ve nesnelerin interneti teknolojilerinin bir arada kullanıldığı projede, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, geliştirdiği yapay zekâ veri anlamlandırma yazılımı önemli bir rol oynadı. 12 kişiden oluşan Türk mühendis ekibi, beş aydan bu yana, İstanbul Ümraniye’deki merkezde bu konuda çalışmalarına devam ediyor. Ekibin geliştireceği analizler, çiftçilerin küçük böcekler gibi zararlı etkenleri tespit etmelerine, mahsul durumunu izlemelerine ve hasadın gelişim sürecini tahmin etmelerine yardımcı olarak; su, kimyasallar ve böcek ilaçlarının kullanımının, verimli ve çevre dostu oranlarda yapılmasını sağlayacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE