Huawei Bilişim Akademisi Ankara’da üniversitelerle buluştu

Huawei Bilişim Akademisi Zirvesi, Bilişim Akademisi yöneticilerinin ve programa dahil olan üniversite temsilcilerinin katılımıyla, 4 Ekim 2022’de Ankara’da gerçekleştirildi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve Huawei Bilişim Akademisi programına dahil olan 25’ten fazla üniversiteden, yaklaşık 50 akademisyenin katıldığı zirvede; Huawei Bilişim Akademisi’nin vizyonu, yerel ve küresel platformlarda gerçekleştirilen faaliyetler, programın eğitim ekosistemi ve Huawei’ye kattığı değerler, bilişim sektörü özelinde sağlanan katkılar ve Bilişim Akademisi’nin gelecek dönem hedefleri, ele alınan temel konular arasındaydı.

Huawei Bilişim Akademisi Zirvesi’nde konuşan Huawei Türkiye Kurumsal İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liang Dongbo, “2020 yılı sonunda hayata geçirdiğimiz Huawei Bilişim Akademisi projesi ile bugün Türkiye’de 26 üniversite ile iş birliği gerçekleştirdik ve 3 bin üzerinde öğrenciye ulaştık. Huawei olarak Türkiye’deki 20’nci yılımızı kutluyoruz ve şuna inanıyoruz ki Huawei Bilişim Akademisi’nin de desteğiyle Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamaya ve her zaman olduğu gibi çok çalışarak yeni değerler yaratmaya devam edeceğiz. Hem küresel hem de yerel olarak hayata geçirdiğimiz yetenek programları ve yarışmalarla, öğrencilere kendilerini geliştirme imkanı tanırken, kariyer yollarında da onlara destek oluyoruz. Gençlerimizin en son teknolojiye rahatlıkla ulaşabilmesi ve her gencin eşit fırsatlara sahip olabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu kapsamdaki yatırımlarımıza, katma değerli projelerle birlikte, hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

Huawei Türkiye AR-GE Merkezi Direktör Yardımcısı Boran Demirciler ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Huawei kurulduğu ilk günden bu yana; yeniliğe, inovasyona ve Ar-Ge yatırımlarına çok değer veren bir şirket. Şirketimiz gelirinin her yıl yüzde 10’unu araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayırıyor. Huawei, sahip olduğu büyük Ar-Ge merkezlerinin yanı sıra, dünya çapında 172 ortak inovasyon laboratuvarı ve 86 temel teknoloji laboratuvarı ile akademilerle yakın bir çalışma prensibi izliyor. Türkiye’de binden fazla mühendisimiz ile yazılım geliştiriyor ve sektöre katma değerli çözümler sunuyoruz. Her yıl 100 yeni mezun arkadaşımızı bünyemize katmaya devam ediyor, uzmanlık alanlarına göre yetiştiriyor, gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Akademik iş birliklerine büyük önem veriyor, TÜBİTAK ve üniversitelerimiz ile projeler geliştiriyoruz. Tüm bunları yaparken, daha fazla yeni yeteneği sektöre kazandırmayı hedefliyoruz.”

Huawei Bilişim Akademisi Genel Müdür Yardımcısı Himanshu Mahajan da, “Dijital dönüşümün sürdürülebilir olması için yetenek geliştirme programları büyük bir önem taşıyor. Birçok ülkede, sektöre genç yetenekleri kazandırmak konusunda çalışmalar yapılıyor. Huawei olarak, Bilişim Akademisi programıyla genç yetenekleri teknoloji ile buluşturmayı, onları bilişim sektörüne kazandırmayı ve kariyerlerine istedikleri yönde devam etmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Huawei olarak, 170’ten fazla ülke ve bölgede, 3 milyardan fazla insanı teknoloji ile buluşturuyoruz. Bu büyük deneyimin de yardımıyla, Bilişim Akademisi projesini daha fazla geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Sağlıklı bir yetenek ekosistemi oluşturmak amacıyla; UNESCO, GEDS, IFEES gibi uluslararası organizasyonlarla birlikte çalışıyoruz. Yetenek geliştirme programları kapsamında dünya çapında yarışmalar düzenliyoruz ve üniversitelerdeki genç yeteneklerin projeler geliştirmelerine destek oluyoruz. Huawei dünya çapında da bu anlamda birçok devam eden eğitim programı uyguluyor. Türkiye’de de bu alanda her gün daha ileri bir noktaya ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE