Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu 2022 başlıyor

Huawei Türkiye ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ülkemizdeki yetenekli yazılım geliştiricilerin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki gelişimini amaçlayan ortak projenin ikincisini hayata geçiriyor. Ödüllü kodlama yarışması “Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu”, ‘Yapay Zeka’ ve ‘Huawei Mobil Servisleri (HMS)’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecek.

Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu ile yetenekli yazılımcıların, farklı kodlama alanlarında üretecekleri projelerle kendilerini geliştirmeleri ve bu konudaki bilgilerini artırmaları amaçlanıyor. Üç etapta tamamlanacak maratonun ilk aşaması 16 Mart’ta, BTK Akademi web sitesi üzerinden ön başvuru sürecinin açılmasıyla başladı. Adaylar bu aşamada, yarışmanın ‘Yapay Zeka’ ve ‘Huawei Mobil Servisleri (HMS)’ kategorilerinden birini seçebilecekler.

16 Mart – 10 Nisan tarihleri arasında, adayların, maratona katılmak ve sertifikalarını almak için gerekli çevrimiçi ön eğitimleri BTK Akademi web sitesi üzerinden tamamlamaları gerekiyor. Yapay zeka kategorisine yönelik eğitimler; ‘Veri Bilimi İçin Python ve Tensorflow’, ‘Python ile Makine Öğrenmesi’, ‘Keras ile Derin Öğrenmeye Giriş’, ‘Bilgisayarlı Görü Uygulama Alanları’ başlıkları altında toplanıyor. HMS alanındaki eğitimler iseHuawei Mobil Servisler, ‘JAVA İle Programlamaya Giriş’, ‘Kotlin İle Android Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimi Temel Seviye’ konularından oluşuyor.

İkinci aşamada ise adaylar, 15 Nisan’dan 25 Nisan’a kadar, Huawei Yetenek Mülakat Sistemi (Talent Interview) üzerinden eleme sınavına girecek. Sınavı geçip maratona katılmaya hak kazanan adaylar, 29 Nisan’da açıklanacak. Son aşamada, 9 – 15 Mayıs tarihlerinde, adayların projelerini 96 saat içinde hazırlayıp sunmaları bekleniyor. Jüri, sunulan projeleri 26 Mayıs’a kadar değerlendirecek. En yüksek dereceyi alan ilk 16 projenin sahibi, düzenlenecek tören ile ödüllerine kavuşacak. Yarışmanın ödülü ise Huawei MateBook X Pro dizüstü bilgisayar olarak belirlendi.