Huawei Ar-Ge Buluşması bu kez Dicle Üniversitesi’nde

Doğu ve Güneydoğu illerinde öğrenim gören öğrencilerin yazılım alanında kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan Huawei Ar-Ge Buluşmaları, Dicle Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlik ile devam etti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Dicle Üniversitesi ve Huawei Türkiye iş birliğiyle, 4 Kasım’da Diyarbakır’da gerçekleştirilen etkinliğe, 500 öğrenci ve ilgili fakültelerin öğretim üyeleri katıldı.

‘Doğu Anadolu Yazılım Hareketi Programı’ kapsamında, Şubat ayında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde düzenlenen Huawei Ar-Ge Buluşması’nın devamı niteliğindeki etkinlik; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve Huawei Türkiye Kurumsal İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liang Dongbo’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Güneydoğu Anadolu Huawei Ar-Ge Buluşması’na, Dicle Üniversitesi’ne ek olarak, Batman Üniversitesi’nden de öğrenci ve öğretim üyeleri katıldı.

Bilişim eğitimleri için ortak protokol

Güneydoğu Anadolu Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında, Huawei Türkiye ve Dicle Üniversitesi arasında çeşitli alanlarda iş birliğine de imza atıldı. Dicle Üniversitesi’nin paydaşı olduğu Huawei ICT Academy Programı sayesinde öğrenciler, Huawei ICT Academy portalında yer alan; bulut bilişimden 5G’ye kadar birçok konudaki eğitim içeriğinden ücretsiz olarak yararlanabilecek. Ayrıca Huawei Öğrenci Geliştiriciler Programı kapsamında Dicle Üniversitesi Öğrenci Elçisi belirlenerek, öğrenciler ile Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi arasında kesintisiz iletişimle, öğrencilerin sürekli gelişimi sağlanacak. Etkinlikte ayrıca, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Huawei AppCube kodlama eğitimi iş birliği protokolü de imzalandı.

Bölgeye özel müfredatla kapsamlı bir eğitim programı

Güneydoğu Anadolu Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında öğrencilere; ‘HMS Uygulama Geliştirme’, ‘Doğal Dil İşleme’, ‘Bilgisayarlı Görü’ ile ‘5G ve Kullanım Senaryoları’ konularında teknik eğitimler de verildi. Programın ‘İdari Eğitimler’ bölümünde ise ‘BTK Akademi’, ‘Huawei Bilişim Akademisi’ ve ‘Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’ tanıtımlarını içeren sunumlar yapıldı. Katılımcılar ayrıca, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen sanal gerçeklik uygulamalarını deneyimleme fırsatı buldu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE