Huawei’den ABD yaptırımlarına cevap gecikmedi: ”Çekişme kaldığı yerden devam edebilir”

Bir zamanların en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei, ABD yaptırımlarına cevap vermeyi geciktirmedi. Şirket, 14 nanometre ve üzeri yerli yarı iletken üretimi için çalışmalara başladı.

Günümüzde Çinli şirketlere getirilen yarı iletken ihracat sınırlamaları, süregelen ABD-Çin teknoloji savaşında önemli bir rekabet noktası oldu. Bu sınırlamalardan en çok etki altında kalan isim Huawei olurken, şirket akıllı telefon çekişmelerinde büyük bir darbe yedi. Şimdi de Huawei, gelecek planları doğrultusunda odağını yerel üretime çevirdi.

Yerel çip üretimi için hazırlıklar başladı

Geçtiğimiz günlerde Huawei’nin dönüşümlü başkanı Eric Xu, Çin’in yarı iletken endüstrisinin ABD yaptırımlarının bir yansıması olarak yeniden doğacağını ve Huawei’nin Çin yarı iletken endüstrisinin kendi kendisine daha yeterli hale gelme çabalarını destekleyeceğini dile getirdi. Kısaca yetkili isim, yaptırımların Çin’in yerel yarı iletken endüstrisini zayıflatmak yerine güçlendirebileceğini düşündüğünü belirtti.

Açıklamaların yanında Xu, Huawei ve diğer Çinli şirketlerin ortaklaşa 14 nanometre ve üzeri yarı iletkenler için çip tasarım araçlarını oluşturma hazırlıklarını onayladı.

Huawei yakın gelecekte geri dönebilir

Kısa bir özetle Huawei, ABD yaptırımlarının sonrasında kendi işletim sistemini geliştirmek ve ABD teknolojisine bağımlılığını azaltmak mecburiyetinde kaldı. Ancak bu süreç zaman alıcı ve masraflıydı ve bunun sonucunda Huawei’nin akıllı telefon satışları kötü etkilendi. 2020’de Huawei’nin akıllı telefon satışları yüzde 20’nin üzerinde düşerken, şirket daha fazla kayıp yaşamamak adına alt markalarından Honor’u satmak mecburiyetinde kaldı.

Yeni gelişme şirket için her ne kadar umut verici olsa da, Huawei’nin pazarda rekabet edebilmesi için çok daha küçük nanometre boyutuna ihtiyacı olduğunu belirtmekte fayda var. Nitekim günümüzde TSMC ve Samsung, 3nm üretime geçiş yapma hazırlıklarına başladı. Fakat Huawei’nin hedefleri gerçekleşirse, çekişmeye iddialı bir geri dönüş sağlayabileceğini söyleyebilmek de mümkün olacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE