HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi TSK’ya teslim edildi

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında, ASELSAN ve ROKETSAN iş birliğinde geliştirilen HİSAR O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (OİHSFS), envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etmeyi başarmış ve gelişmeyi Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurmuştu.

Envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etmeyi başaran HİSAR O+, tüm unsurlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edildi. Sistemin, gelecek yıl kullanıma hazır hale getirilmesi planlanıyor.

360 derece etkinliğe sahip sistem, en az dokuz hedefe aynı anda angaje olabiliyor ve bu hedeflere füze ateşleyebiliyor. HİSAR O+ sisteminin önleme menzili 25 kilometreyi buluyor. Her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip sistem; savaş uçakları, helikopterler, havadan karaya füzeler ve seyir füzeleri ile silahlı ve silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili.

Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem ve Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşan sistem, dağıtık ve esnek mimarisiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek. Ayrıca HİSAR O+ sisteminin batarya ve tabur seviyesinde teşkilatlanabilecek bir altyapısı da bulunuyor.