HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi göreve hazır

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında, ASELSAN ve ROKETSAN iş birliğinde geliştirilen HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi, envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etmeyi başardı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bugün sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla gelişmeyi duyurdu. Demir yaptığı paylaşımda, “Savunma sanayiimiz bir başarıya daha imza attı! Milli hava savunma füze sistemimiz HİSAR O+ envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etti. HİSAR O+ artık bütün unsurlarıyla tam kapasite görevinin başında. Şanlı ordumuza hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

360 derece etkinliğe sahip sistem, en az dokuz hedefe aynı anda angaje olabiliyor ve bu hedeflere füze ateşleyebiliyor. HİSAR O+ sisteminin önleme menzili 25 kilometreyi buluyor. Her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip sistem; savaş uçakları, helikopterler, havadan karaya füzeler ve seyir füzeleri ile silahlı ve silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili.

Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem ve Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşan sistem, dağıtık ve esnek mimarisiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek. Ayrıca HİSAR O+ sisteminin batarya ve tabur seviyesinde teşkilatlanabilecek bir altyapısı da bulunuyor.