Hezarfen Paraşüt Simülatörü için ilk ihracat anlaşması

İnşaat ve entegre tesisler yönetimi alanlarında faaliyet gösteren Widad Business Group (WBG), Malezya Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak için HAVELSAN ile iş birliği yaptı.

Asya Savunma Hizmetleri Fuarı’nda (DSA 2022) imzalanan iş birliği mutabakat muhtırası ile HAVELSAN, Türk komandosu ve özel kuvvetler tarafından kullanılan Hezarfen Paraşüt Simülatörü’nden WBG’ye 6 adet satarak, paraşüt simülatörünün ilk ihracatını gerçekleştirmiş olacak.

Gerçekçi bir sanal eğitim

Personelin sanal gerçeklik ortamında eğitim almasına olanak sunan Hezarfen Paraşüt Simülatörü, hayati yeteneklerin geniş çaplı hava koşulları, acil durumlar ve değişken rüzgar şartları altında gerçek zamanlı şekilde geliştirilmesine olanak veriyor.

Hezarfen Paraşüt Simülatörü ile paraşütçü personelin coğrafi ortam hakkında bilgi sahibi olması sağlanarak operasyonel başarısı artırılıyor. Yatay düşüşle başlayan eğitimde paraşütçünün serbest düşüş esnasında yapacağı manevralar kablosuz sensörlerle algılanıyor. Paraşütçünün uygun manevraları doğru şekilde ve zamanda yapmasına yönelik eğitim veriliyor.

Gece, gündüz, yağmur, kar durumlarının görsellendiği ve rüzgar durumlarının da dahil edildiği simülasyonla paraşütçünün değişik şartlarda uygun kontrolleri, usulleri öğrenmesi mümkün oluyor. Ayrıca paraşütçü farklı paraşüt modelleriyle 30 bin feete kadar istediği irtifadan eğitim alabiliyor.