Her gün okuduğunuz haberlerden kaçı doğru düşündünüz mü hiç?

Bir mesajı yaymak için haber mecralarını ya da sosyal medya influencer’larını kullanmak artık çok kolay hâle gelmiş durumda. Yakın zamanda internete sızdırılan bir Influencer fiyat listesi milyonlarca insana ulaşmanın ne kadara mal olabileceğini ortaya koydu.

@zachxbt adlı bir Twitter kullanıcısının sızdırdığı listeye göre; 114 kripto odaklı influencer aracılığıyla yaklaşık 20 milyon Twitter kullanıcısına ulaşmanın maliyeti 80 bin dolar. Tanıtımınızı Youtube’da yapmayı düşünürseniz, 432 bin aboneye ulaşmanın maliyeti 282 bin dolar. Instagram üzerinden 13 milyon kullanıcıya ulaşmak ise sadece 11 bin dolar ediyor. Peki geniş kitlelere hitap edebilen toplulukların etik değerleri var mı, yoksa konu sadece parayla mı ilgili?

Türkiye’de ana akım medya baş aktörlerden biri

Slot Medya’nın hazırladığı Memleket Medyası adlı belgesel, Türk ana akım medyası üzerinden herhangi bir kişinin dilediği mesajı nasıl kolaylıkla yayınlanabileceğini gözler önüne seriyor.

Sahte açık bulma haberlerinden sıkılan Utku, konunun kaynağına inmek için yaptığı araştırmalarda “Tanıtım Yazısı” sektörünü ve para karşılığı haber paylaşmanın barındırdığı tehlikeleri ifşa ediyor.

Bir haberin yanlış bile olsa bir maliyet karşılığı yayınlanması haber sektörünün ne kadar kötü bir durumda olduğunu gösteriyor.

Sosyal ağlarda, haber sitelerinde ve hatta TV kanallarında tanıtım olduğu açıkça belirtilerek paylaşılan haberlere ne kadar titizlik gösterildiği endişe verici durumda.
Sonuç olarak bu belgesel, “Tanıtım yazısı” sektörü ve Influencer’ları hedefleyen yenilikçi yasalara ne kadar ihtiyacımız olduğunu göstermiş oldu.

Kaynak: https://www.dijitalekonomi.com.tr/