Hedefimiz savunmada tam bağımsızlık!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’na (SSB) atanan Prof. Dr. Haluk Görgün, düzenlenen törenle görevini Prof. Dr. İsmail Demir’den devraldı. Prof. Dr. Görgün, savunma sanayi ekosistemini geliştirmeye devam edeceklerini söyleyerek, “Bizi biz yapan azmimizle, duruşumuzla ve inancımızla tam bağımsız savunma sanayi için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Her zaman yanında olduğumuz güvenlik güçlerimize ve vatanımıza hizmet etmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığına (SSB) atanan Prof. Dr. Haluk Görgün, düzenlenen törenle görevini Prof. Dr. İsmail Demir’den devraldı. Prof. Dr. Görgün, savunma sanayi ekosistemini geliştirmeye devam edeceklerini söyleyerek, “Bizi biz yapan azmimizle, duruşumuzla ve inancımızla tam bağımsız savunma sanayi için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Her zaman yanında olduğumuz güvenlik güçlerimize ve vatanımıza hizmet etmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Savunma Sanayii Başkanlığına atanan Prof. Dr. Haluk Görgün, düzenlenen törenle yeni görevini Demir’den devraldı. Törende Prof. Dr. Görgün ile Prof. Dr. Demir, günün anısına taktıkları kravatları birbirine hediye etti. Törendeki konuşmasına “Bugün burada bizimle olan bağımsız ve milli savunma sanayimizin tüm neferlerini sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” ifadeleriyle başlayan Prof. Dr. Görgün, şu açıklamayı yaptı:

“Ülkemizin göz bebeği ASELSAN’daki görevimin ardından, çok daha büyük bir sorumluluk ve azim gerektiren Savunma Sanayii Başkanlığı görevine atanmış olmam nedeniyle şahsıma gösterdiği güven için Sayın Cumhurbaşkanımıza en derin şükranlarımı arz ediyorum. Ülkemiz adına durmadan çalışmaya devam edeceğimiz için zat-ı devletlerine en derin şükranlarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle bana verilen bu emanetin ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunun farkındayız. Dokuz yıllık görev süresi boyunca Türk savunma sanayine tarihe geçecek başarılar kazandıran Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir’e şükranlarımı sunuyorum.’’

‘’Milli teknoloji hamlesi hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, milletimize layık olmaya çalışacağız.’’ diyen Görgün, ‘’Bu vatanın evlatlarının akıl ve alın teriyle ortaya konulan başarıları koruyacak, hep daha iyisini hedefleyeceğiz. Bizler savunma sanayinin artık ülkelerin kaderini tayin eden bir noktada olduğunu çok iyi biliyoruz. Vatan aşkıyla kenetlenmiş savunma sanayii ailesinin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Görgün, ‘’Atacağımız adımların tümünde ‘önce Türkiye, önce millet’ diyeceğiz. Müttefiklik ruhuyla; dosta güven, düşmana korku sunan bir anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türk mühendisliğinin ortaya koyduğu, dünyanın en iyisi olan sistemlerle bayrağımızı farklı coğrafyalarda dalgalandırmaya devam edeceğiz. Biz her zaman şuna inandık. Liderlik etmek önemlidir; ama bir takım olabilmek, bir aile olabilmek çok daha mühimdir. Savunma sanayimiz artık çok büyük bir aile…’’ şeklinde konuştu.

Haluk Görgün sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Vakıf şirketlerimizden KOBİ’lere, akademiden devlet kurumlarına kadar yüzlerce paydaşımız, on binlerce insanımız milli teknolojiler yolunda gece gündüz demeden çalışıyor. Bizim buradaki görevimiz; yol açmak, destek olmak, rehber olmak, birlik olmaktır. Türk mühendisliğinin inandığı ve desteklendiği zaman başaramayacağı hiçbir şey olmadığının en büyük şahidiyiz. Dün olduğu gibi bundan sonra da aynı inanç ve azimle güvenlik güçlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Emniyet güçlerimiz, Milli İstihbarat Teşkilatımız ve tüm paydaşlarımızla birlikte milletimizin bekası, güvenliği ve geleceği için var gücümüzle gece gündüz demeden çalışmayı sürdüreceğiz.”

Görevini Prof. Dr. Haluk Görgün’e devreden Prof. Dr. İsmail Demir de törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün dokuz yıl gibi süre hizmet verdiğimiz SSB Başkanlığı devir teslim törenindeyiz. Bu süreçte bütün çalışma arkadaşlarıma ve sektördeki paydaşlarıma teşekkür ediyorum. Dokuz yılın özetini geçmeye gerek yok ama Türkiye’de şu anda en popüler konu ne derseniz herhalde ilk akla gelen savunma sanayidir. Bu sektörün ve Türkiye’nin geldiği yer açısından önemli bir göstergedir. Elbirliği ve gönül birliğiyle çalıştık. Sektörün başta ana oyuncuları olmak üzere tümüyle iyi bir frekansımız oldu. Bugün göreve sektörün içinden gelen bir dostuma devretmenin memnuniyetini yaşıyorum. Allah güzel hizmetler vermeyi nasip etsin. Bu görevi elimizden gelenin en iyisini yaparak icra ettik. Bu süreçte sektörde temaslarımız oldu, ilişkiler yumağı içinde bu sürede hak geçenler olmuşsa bunun için sizlerden helallik diliyorum. Bu bir bayrak yarışıdır. Bayrak yarışında bayrak tutan her oyuncudan beklenti bir öncekinden daha hızlı koşmasıdır, daha hızlı performans göstermesidir. Bu beklentiyi Haluk kardeşimizin yerine getireceğine inanıyoruz. Sizlerin de desteğiyle bu yeni dönemde savunma sanayi sektörü tüm oyuncularıyla Türkiye’nin yüz akı olmaya devam edecek. Bayrak çok daha ileri taşınacaktır. Hayırlı olsun diyorum ve başarılar diliyorum.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE