HealthCare Lab’da Türk startuplardan gurur verici başarı

Sağlık sektörünün son yıllarda dijitalleşme, yapay zekâ ve teletıp dönüşümüyle birlikte, yenilikçi çözümlerin geliştirilmesini sağlamak üzere Roche tarafından Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT Health) iş birliğiyle başlatılan “HealthCare Lab” hızlandırma programı, finalistlerini belirledi. 16 Avrupa ülkesini kapsayan program kapsamında belirlenen dokuz finalist arasında üç Türk startup yer aldı.

Program kapsamında ilk dokuza girmeyi başaran Türk startuplar; nadir hastalıkların geri dönüşü olmayan hasarlarını önlemek adına erken tarama ve tanı için genomik ürünler geliştiren bir sağlık hizmetleri analitiği girişimi olan “ELM Genomic”, giyilebilir nöromodülasyon cihazlarının araştırma ve geliştirmesine odaklanan dijital bir Biyoelektronik Tıp sağlık teknolojisi girişimi olan “Vagustim Bioelectronic” ve nihai tüketicilerin ya da eczanelerin kullanabileceği; hastanın doktorundan uzakta olsa dahi tıbbi görüntülemesini ve risk değerlendirmesini mümkün kılan, yapay zekâ ile entegre mobil ultrason teknolojisi geliştiren bir girişim olan “PONS” olarak açıklandı.

Seçilen bu dokuz girişim, önümüzdeki üç ay boyunca uzman mentorluğu ve koçluğu alacaklar. Nisan ayında ise kısa listeye kalan girişimler arasından üç startup, sektördeki zorlukları ele alma noktasında potansiyelleri değerlendirildikten sonra kazanan olarak ilan edilecekler. Kazananlar hem Roche’daki mentorluk programlarına devam edebilecek hem de HealthCare Lab’in kurucularıyla bir araya gelebilecekler. Program kapsamında kazanan üç startup ayrıca 10 bin avro tutarında hibe desteği alacak ve ileriye dönük olarak Roche ile beraber çalışma fırsatına sahip olabilecek.

2 Şubat Çarşamba günü saat 19.00’da yapılacak olan çevrimiçi etkinlik ile HealthCare Lab hızlandırma açılış etkinliği gerçekleşecek ve seçilen startuplar ile beraber inovasyon ekosisteminin önde gelen konuşmacıları programının ikinci kısmını başlatmak üzere bir araya gelecek.